Shendet i Pergjithshem

Nga pesha, qimet te shenjat e tjera: Simptomat që keni çrregullim hormonal

Shkruar nga Anabel

9 Korrik 2023

Nga pesha, qimet te shenjat e tjera: Simptomat që keni çrregullim

Hormonet konsiderohen si lajmëtarët kimikë të trupit tonë. Të prodhuara në gjëndrat endokrine, këto kimikate të fuqishme lëvizin me qarkullimin e gjakut duke u thënë indeve dhe organeve se çfarë të bëjnë. Ato ndihmojnë në kontrollin e shumë prej proceseve kryesore të trupit, duke përfshirë metabolizmin dhe riprodhimin.

Kur keni çekuilibër hormonal, keni shumë ose shumë pak nga një hormon i caktuar. Edhe ndryshimet e vogla mund të kenë efekte serioze në të gjithë trupin. Mendoni për hormonet si një recetë keku. Shumë ose shumë pak nga çdo përbërës ndikon në produktin përfundimtar.

Simptomat:

- shtim në peshë
- gungë dhjami midis shpatullave
- humbje peshe e pashpjegueshme dhe ndonjëherë e papritur
- lodhje
- dobësi e muskujve
- dhimbje të muskujve, butësi dhe ngurtësi
- rritje ose ulje të rrahjeve të zemrës
- djersitje
- rritje e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit ose nxehtësisë
- kapsllëk ose lëvizje më të shpeshta të zorrëve
- urinim i shpeshtë
- etje e shtuar
- uri e shtuar
- ulje e dëshirës seksuale
- depresion
- nervozizëm, ankth ose irritim
- shikim i turbullt
- infertilitet
- flokë të hollë, flokë të dobët
- lëkurë të thatë
- fytyrë e fryrë
- strija vjollcë ose rozë

Simptomat e një çekuilibri hormonal specifik për femrat përfshijnë:

- perioda të shumta ose të parregullta
- qime të tepërta në fytyrë, mjekër ose pjesë të tjera të trupit
- puçrra në fytyrë, gjoks ose në pjesën e sipërme të shpinës
- rënie e flokëve
- thatësi vaginale
- dhimbje gjatë seksit
- djersitje gjatë natës
- dhimbje koke
- errësim i lëkurës, veçanërisht përgjatë rrudhave të qafës, në ijë dhe nën gjoks

Simptomat e një çekuilibri hormonal specifik për meshkujt përfshijnë:

- gjinekomastia, ose zhvillimi i indit të gjirit
- ndjeshmëri e gjoksit
- mosfunksionimi erektil
- ulje e rritjes së mjekrës dhe rritjes së qimeve të trupit
- humbje e masës muskulore
- humbje e masës kockore, e njohur ndryshe si osteoporoza
- vështirësi në përqendrim
- afshe të nxehta

Shkaqet e një çekuilibri hormonal

Ka shumë shkaqe të mundshme të një çekuilibri hormonal. Shkaqet ndryshojnë në varësi të hormoneve ose gjëndrave të prekura. Shkaqet e zakonshme të çekuilibrit hormonal përfshijnë:

- terapi hormonale
- medikamentet
- trajtimet e kancerit si kimioterapia
- tumoret, qofshin ato kanceroze apo beninje
- tumoret e hipofizës
- çrregullime të të ngrënit
- stresi
- lëndime ose trauma

Shumë shkaqe të çekuilibrit hormonal tek gratë lidhen me hormonet riprodhuese. Shkaqet e zakonshme përfshijnë: menopauzën, menopauzën e parakoshme, shtatzëninë, ushqyerjen me gji, barnat hormonale se pilulat kontraceptive.

Artikuj të rekomanduar:

Burimi: Healthline