Dieta

Linda Halimi tregon çfarë bën për të mbajtur trupin në formë

Shkruar nga Anabel

6 Tetor 2022

Linda Halimi tregon çfarë bën për të mbajtur trupin

Linda Halimi tregoi në një komunikim në “Aldo Morning Show” se kur i vendos vetes një qëllim, i shkon deri në fund. Ndryshimi i stilit të jetesës është një shembull i vullnetit të hekurt.

“Unë ha [mjaftueshëm], vetëm se i kontrolloj porcionet dhe kaloritë dhe nuk ha në kohë të caktuara,” tha këngëtarja. “Është si intermittent fasting*, një lloj agjërimi. Në orën 6 [pasdite], i ndaloj karbohidratet.”

*Intermittent Fasting (IF) është një model i ushqyerjes i cili realizohet në cikle. IF nuk përcakton se çfarë duhet të hash, por kur duhet t’i hash.

Linda Halimi tregon çfarë bën për të mbajtur trupin

Në vitin 2017, Linda Halimi tregoi për revistën People se vitet e luftës në Kosovë ishin të tmerrshme për të dhe familjen, sepse nuk kishin për të ngrënë. Shtimi i konsiderueshëm në peshë erdhi pas luftës, kur Linda thotë se hante si për të zëvendësuar atë që nuk kishte ngrënë dot.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @linditaworld

Pasi një grua i liroi vendin në autobus sepse mendoi se ishte shtatzënë, Linda vendosi ta kthente humbjen e peshës në qëllim. Hyri në internet dhe filloi të kërkonte për receta të shëndetshme. Ushqime shumë të shëndetshme, shumë proteina dhe më pak karbohidrate si edhe nje regjim shumë i rregullt në palestër, e bënë këngëtaren të ndryshojë krejtësisht stilin e jetesës.

Për më shumë informacion në lidhje me intermittent fasting, klikoni këtu.