Ushqim & Pije

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës

Shkruar nga Anabel

10 Korrik 2024

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

Hidratimi është kryefjalë e ditëve të nxehta të verës, pasi me rritjen e temperaturave, trupi juaj përpiqet që ta kompensojnë nxehjen duke u ftohur përmes djersitjes dhe më pas është detyra juaj që ta rikuperoni këtë humbje të lëngjeve në mënyra të ndryshme.

Pira e ujit ose pijeve me shumë elektrolile është një nga mënyrat e shkëlqyera për të qëndruar të hidratuar, pa harruar ushqimet që kanë të njëjtën veti. “Ushqimet me përmbajtje të lartë uji shpesh kanë elektrolite thelbësore (si kaliumi, natriumi dhe magnezi) dhe vitamina (si vitamina C dhe A) që janë të rëndësishme për ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve,” thotë nutricionistja Avery Zenker.

Nëse po pyesni se për cilat ushqime e kemi fjalën, ja lista:

#1 Shalqiri

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#2 Kastraveci

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#3 Selinoja

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#4 Luleshtrydhe

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#5 Spinaqi

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#6 Portokalli

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#7 Kungulli

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#8 Domate

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

#9 Pjepri

9 ushqime hidratuese që mund t’i hani gjatë verës
FOTO: Shutterstock

Artikuj të sugjeruar: 

 

Burimi: Best Life