Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

9 Korrik 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Macron i kërkon Gabriel Attal të qëndrojë si kryeministër për momentin pasi Franca ende nuk e ka një qeveri të re

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Emmanuel Macron i ka kërkuar Gabriel Attal-it që të qëndrojë përkohësisht si kryeministër i Francës për të ruajtur stabilitetin pas zgjedhjeve të përgjithshme të parakohshme që e lanë vendin përballë negociatave të vështira për të formuar një qeveri të re.

Partitë e majta duan të shfrytëzojnë momentin pas fitores ndaj të djathtës ekstreme dhe të hënën u takuan për të diskutuar politikën dhe kandidatët e mundshëm për kryeministër. Aleanca e së majtës së gjelbër, Fronti i Ri Popullor (NFP), i befasoi anketuesit duke dalë të parët në raundin përfundimtar – një fitore që u konsiderua shumë e pamundur, sepse sondazhet parazgjedhore parashikonin një rritje të së djathtës ekstreme.

Megjithatë, pa një shumicë absolute, përpjekjet për të formuar një qeveri të re franceze mund të zgjasin me javë.

Le Pen dhe Orbán bashkojnë forcat në aleancën e së djathtës ekstreme në Parlamentin Europian

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë të Francës, Marine Le Pen, ka bashkuar forcat me kryeministrin hungarez Viktor Orbán në një aleancë të re të ekstremit të djathtë në Parlamentin Europian.

Grupi, i njohur si Patriots for Europe, bëhet forca e tretë më e madhe në parlamentin europian dhe blloku më i madh ndonjëherë i ekstremit të djathtë në historinë e asamblesë.

Mijëra palestinezë ikin mes sulmeve të rënda izraelite në qytetin e Gazës

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Njerëzit në qytetin e Gazës kanë raportuar një nga sulmet më të rënda nga forcat izraelite që nga 7 tetori, duke detyruar mijëra palestinezë të ikin nga zona tashmë e shkatërruar.

Partitë e ekstremit të djathtë në Izrael kërcënuan përsëri se do të ndalonin negociatat e vazhdueshme në Katar për armëpushim, duke argumentuar se ndalimi i luftimeve tani do të ishte një gabim i madh.

Biden dënon “brutalitetin” e Rusisë për sulmet vdekjeprurëse në Ukrainë; mblidhen liderët e NATO-s

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Udhëheqësit e NATO-s u mblodhën për të shpallur masa të reja për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

Qeveria e Volodymyr Zelenskiy-t shpalli të martën ditë zie pasi të paktën 37 civilë u vranë në një seri sulmesh ku objektivat përfshinin spitalin më të madh të fëmijëve në Ukrainë, duke lënë njerëz të bllokuar nën rrënojat në Kiev.