Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

11 Qershor 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Izrael/ Ministri i Mbrojtjes jep dorëheqjen

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ministri i Mbrojtjes në Izrael, Benny Gantz, ka dhënë dorëheqjen, për shkak të mosdarkordësisë me kryeministrin Benjamin Netanyahu, në lidhje me planet e përfundimit të luftës në Rripin e Gazës. Gantz, në një konferencë për media, u shpreh se kryeministri është duke i penguar nga fitorja e vërtetë.

Gantz kishte dhënë 8 qershorin si një datë përfundimtare që Netanyahu të prezantonte një plan për përmbushjen e synimeve strategjike, që t'i jepte fund luftës dhe të ngrinte një administratë civile multikombëtare, që do të zëvendësonte Hamasin.

Franca në zgjedhje të parakohshme! Macron shpërndan kabinetin e tij

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Emmanuel Macron ka shpërndarë parlamentin dhe ka vendosur datën 30 qershor si një datë zgjedhjeje, pasi partia e tij pësoi humbje të madhe kundrejt asaj të ekstremit të djathtë në Parlamentin Europian. Macron veproi me shpejtësi, duke e vendosur qeverinë e tij në rrezik të madh, por nga ana tjetër, edhe duke respektuar vullnetin e lirë të popullit të vet.

“Kam besim në aftësinë e popullit francez për ta bërë zgjedhjen më të drejtë për veten dhe për brezat e ardhshëm”, shkroi ai në X, duke shtuar se ambicia e tij është që të jetë i dobishëm për vendin që e do kaq shumë.

Sa u përket zgjedhjeve për Parlamentin Europian, ato u mbajtën në të gjitha vendet e BE për 3 ditë (6-9 qershor). Partia e Frontit Kombëtar mori mbi 30% më shumë vota se ajo e Macron-it. Partitë e ekstremit të djathtë u votuan edhe në shtete të tjera, si Gjermani, Spanjë e Itali.

Belgjikë/ Kryeministri dorëhiqet nga detyra

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo do të japë dorëheqjen, pasi qeveria e tij pati një rezultat të dobët në zgjedhjet e Parlamentit Europian. Ai tha shkurt e qartë se qeveria e tij humbi dhe se që do të japë menjëherë dorëheqjen, duke shtuar se sinjali i këtyre zgjedhjeve ishte mëse i qartë.

Dorëheqja e tij do të dorëzohet te mbreti Philippe, i cili ka edhe fuqinë që ta refuzojë atë. Në zgjedhjet në Parlamentin Europian, partia liberale e Alexander De Croo pësoi një goditje të fortë, pas dominimit të dukshëm të partisë nacionaliste flamande, e cila mori më shumë se 22% të votave. Më pas, u rendit partia e ekstremit të djathtë.

Meksikë/ Peshqtë e ngordhur mbulojnë lagunën e tharë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Mijëra peshq të ngordhur kanë mbuluar lagunën Bustillos,  afër zonës Anahuac, pasi temperaturat kanë shkuar mbi 40 gradë Celsius. Nivelet e ujit në lagunë janë super të ulëta, duke bërë kështu që në sipërfaqen e saj të duken peshqit e ngordhur, nga mungesa e ujit.

“Kur sasia e ujit zvogëlohet, ndotësit bëhen më të përqendruar dhe për këtë arsye ato prekin edhe speciet që jetojnë këtu”, u shpreh Irma de la Pena, kreu i Departamentit të Ekologjisë

Meksika, gjithnjë e më shumë, po goditet nga thatësira dhe shtet Chihuahua është më i prekuri nga ky fenomen.