Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

9 Qershor 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Gaza/ Izraeli shpëton 4 pengje që ishin rrëmbyer nga Hamasi më 7 tetor 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Izraeli u shpreh një ditë më parë se ia doli të shpëtonte 4 pengje, të cilat ishin rrëmbyer në sulmin që Hamasi bëri pranë Tel Avivit, më 7 tetor 2023. Njerëzit u shpëtuan nga ushtria, e cila kreu një operacion të ndërlikuar.

Hamasi rrëmbeu gjithsej 250 pengje. Thuajse gjysma e tyre u liruan në një armëpushim që ndodhi në nëntor të vitit të kaluar dhe zgjati një javë. Supozohet se ka ende rreth 130 pengje të mbetur dhe 1/4 e tyre mund të ketë ndërruar jetë.

Vladimir Putin kërcënon NATO-n

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Vladimir Putin, në Forumin Ekonomik të Shën Petersburgut, u shpreh se është gati t’u dërgojë armë kundërshtarëve të NATO-s e Perëndimit, duke theksuar se aktualisht Rusia nuk po e bën diçka të tillë. Kërcënimi i Putin vjen pasi shtete të ndryshme kanë lejuar Ukrainën që të përdorë armët e tyre kundër Rusisë.

Putin u shpreh se Rusia mund të sigurojë edhe armë me rreze të gjatë dhe t’i dërgojë ato në vende që janë 'armike' me Perëndimin, pa përmendur se për cilat vende bëhet fjalë. Ai tha se nëse Rusia e sheh se cenohet sovraniteti i vendit, mund të përdorë edhe armë bërthamore.

Gaza/ Rikthehen ndihmat për palestinezët

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ndihmat humanitare për palestinezët në Gaza do të rikthehen shumë shpejt, duke përdorur rrugën detare dhe një “urë” të ndërtuar nga SHBA. Lajmin e kanë bërë me dije zëdhënës të ushtrisë izraelitët, të cilët po rikuperonin dëmet e bëra në infrastrukturën e urës lidhëse.

“Forcat Mbrojtëse Izraelite kanë nisur garantimin e sigurisë në zonën bregdetare përreth strukturës amerikane, riaktivizimi i së cilës në funksion të shpërndarjes së ndihmave humanitare për banorët e Gazës do të fillojë në ditët në vazhdim”, thuhet në një komunikatë ushtarake.

Gjendet i pajetë gazetari i BBC i zhdukur në Greqi

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Prezantuesi britanik Michael Mosley, i cili për disa ditë u zhduk në ishullin Symi, u gjet i pajetë. Sipas informacioneve paraprake, trupi i tij u gjet në zonën e Agia Marinës, pranë plazhit me shkëmbinj. Supozohet se 67-vjeçarit mund t’i jenë marrë mendtë ose të ketë ngecur, duke rënë në det.

Michael rezultoi i zhdukur që prej ditës së enjte, pasi e shoqja e tij e raportoi të humbur. Ai doli për një shëtitje, pasi ishte shumë vapë dhe eci gjatë rrugës me shkëmbinj bredgetarë të fshatit Pedi. Duke qenë se nuk kishte telefon me vete, kjo ua vështirësoi punën ekipeve të shpëtimit. Për gjetjen e tij u aktivizuan ekipet e shpëtimit, policia, zjarrfikësja, vullnetarët që kërkuan nëpër ishull, përmes helikopterëve, dronëve dhe qenve.