Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

4 Maj 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Rusia sulmon kibernetikisht Gjermaninë e Çekinë: Reagon SHBA

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA akuzoi Drejtorinë Kryesore të Inteligjencës ruse për sulmet kibernetike të kryera në Gjermani dhe Çeki. Sipas SHBA, një kompani e njohur si 'Fancy Bear', ka sulmuar kompanitë e mbrojtjes dhe të hapësirës ajrore, operacionet e infrastrukturës dhe partitë politike.

Në një deklaratë për media, Departamenti Amerikan i Shtetit u shpreh: “Ne i bëjmë thirrje Rusisë ta ndalë këtë veprimtari dashakeqe dhe t’u përmbahet zotimeve dhe detyrimeve të veta ndërkombëtare”.

Ministrja e Jashte e Gjermanisë, Annalena Baerbock, u shpreh se Rusia do të përballet me pasoja, pas sulmit kibernetik. Ajo akuzoi grupimin rus APT28, i cili kontrollohet nga Inteligjenca a Rusisë. “Hakerët shtretërore rusë kanë sulmuar Gjermaninë në hapësirën kibernetike”, u shpreh ajo.

Joe Biden u referohet Indisë dhe Japonisë si “ksenofobë”

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti Joe Biden ka bërë një gafë, duke ofenduar Japoninë dhe Indinë dhe duke i cilësuar si “ksenofobë”, në të njëjtën listë më Rusinë dhe Kinën, të cilat janë vende që nuk duan emigrantë. Biden kritikoi kështu Japoninë, edhe pse disa javë më parë e quajti një aleate të pathyeshme të SHBA, pas vizitës shtetërore të kryeministrit japonez, Fumio Kishida.
 
Edhe India është një partnere e SHBA, pavarësisht se kjo e fundit shpeshherë ka shprehur shqetësime mbi të drejtat e njeriut dhe lirinë fetare në Indi. Pas deklaratës, reagoi edhe Shtëpia e bardhë, duke thënë se Biden nuk kishte si qëllim të ofendonte shtetet. Biden tha saktësisht në fjalën e tij: “Ne mirëpresim emigrantët. Mendoni pak. Pse Kina po ngec kaq keq ekonomikisht? Pse Japonia ka probleme. Pse Rusia? Pse India? Sepse ata janë ksenofobikë. Ata nuk duan emigrantë”.

Londër/ Njerëzit protestojnë për dëbimin e azilkërkuesve

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Në Londër, protestues të shumtë janë mbledhur, duke bllokuar rrugët. Ata i ndërprenë rrugën një autobusi që mendohej se transportonte azilkërkuesit që do të dëbohen nga Anglia. Protesutesit çanë gomat e autobusit dhe më pas, bllokuan rrugën. 45 persona u arrestuan, ndërsa policia u detyrua të shpërndante njerëzit që po grumbulloheshin.
 
Reagimi vjen pas shtrëngimit të rregullave dhe azilkërkuresit në Angli. Gjithashtu, Ministria e Jashtme angleze ka përdorur anije dhe kontenierë për të vendosur emigrantët, me qëllim që të ulen kostot e shpenzimeve të strehimit të tyre. Grupet për të drejtat e njeriut dhe ato të bamirësisë kanë kundërshtuar skemën, duke deklaruar se është e papërshtatshme.

OBSH: Nëse Izraeli sulmon jugun e Gazës, vdekjet nuk mund të parandalohen

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një zyrtar i OBSH u shpreh se agjencia e kishte përpiluar një plan emergjente, në rast se Izraeli sulmon Rafah, territorin në jug të Gazës, ku po strehohen miliona palestinezë. Gjithsesi, ai bëri me dije se sërish, plani emergjent nuk parandalon vrasjet dhe vdekjet masive që mund të ndodhin.

“Dua të them se ky plan emergjent është i efektshëm për pak kohë”, tha Rik Peeperkorn, përfaqësuesi i OBSH-së për territorin e pushtuar palestinez, por shtoi: “Ai absolutisht nuk do të parandalojë vdekshmërinë dhe sëmundjet e pritshme, të shkaktuara nga një operacion ushtarak”, gjatë deklaratës në Gjenevë.