Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

3 Maj 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Brazil/ Shembja e një dige shkakton viktima

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Përmbytja e një dige hidro-elektrike në Brazil ka shkaktuar më shumë se 30 viktima, ndërsa mbi 60 persona rezultojnë të zhdukur. Ngjarja ka ndodhur në Brazilin jugor, në Rio Grande do Sul, ku janë evakuuar rreth 15,000 banorë. Ndërsa 500,000 njerëz kanë mbetur pa energji dhe pa ujë të pijshëm në të gjithë vendin.

Diga shkaktoi një përmbytje, vërshimi i së cilës kapi lartësinë e 2 metrave, duke shkaktuar panik dhe dëme të mëtejshme në zona të përmbytura. Presidenti i Brazilit, Luiz Inácio Lula da Silva, vizitoi vendin dhe premtoi ndihmë qeveritare.

Organizata botërore thotë se politika po kërcënon lirinë e shtypit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sipas organizatës “Reporterët pa Kufij”, liria e shtypit cenohet dhe kërcënohet nga autoritet që duhet ta mbronin, pikërisht nga politika. Në indeksin vjetor Botëror mbi Lirinë e Shtypit, nga kjo organizatë vërehet mungesa e vullnetit të politikës për të mbrojtur median dhe e gjitha kjo, përshpejton procesin e cenimit të lirisë.

“Një numër shtetesh dhe autoritetesh politike në rritje nuk po e pëmbushin rolin e tyre si garant të mjedisit më të mirë të mundshëm për gazetarët, si edhe të së drejtës së opinionit publik për të marrë informacion të besueshëm, të pavarur dhe të larmishëm. Organizata ‘Reporterët pa Kufij’ vëren një rënie shqetësuese të mbështetjes dhe respektimit të pavarësisë së media dhe rritje të trysnisë nga shteti ose aktorë të tjerë politikë”, deklarohet në Indeksin e publikuar në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit.

Kazakistan/ Një minierë përshkohet nga zjarri

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

187 minatorë u evakuuan, pasi në minierën “Kastenko” në Karaganda, ra një zjarr i madh. Ngjarja ndodhi në Kazakistanin qendror dhe përshkoi thuajse gjithë minierën. Fatmirësisht, zjarri u shua nga një elektriçist, i cili bëri të mundur që përmes pajisjeve emergjente, t’i jepte fund makthit.

Në katet e minierës u shpëtuan të gjithë minatorët. Të 187 punonjësit u nxorën në sipërfaqe dhe tanimë po kryhet kontrolli për të parë edhe njëherë gjendjen e minierës.

Lufta Ukrainë-Rusi/ Sulmohet qyteti i Odesa-s

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një sulm me raketa nga Rusia në qytetin e Odesa-s ka plagosur 14 persona, duke shkaktuar edhe dëme të shumta në infrastrukturë dhe në godinat civile. Sulmi në Odesa shkaktoi zjarr dhe dëmtoi edhe një depo të një poste lokale. Një ditë më parë, në të njëjtin qytet u shkaktua edhe një viktimë.

Rishtazi, Rusia i ka shtuar sulmet e saj ndaj territorit, duke përdorur edhe raketa, të cilat u vranë në atë sulm. 5 njerëz gjetën vdekjen dhe 23 të tjerë u plagosën pas shpërthimit të raketës Isakndr.