Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

22 Prill 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miraton paketën e ndihmës për Ukrainën: Reagon Zelensky

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Volodymyr Zelensky, presidenti ukrainas, ka bërë një reagim pas vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, e cila miratoi paketën e ndihmës prej 60.8 miliardë dollarësh në Ukrainë, në mënyrë që ajo të përballet me Rusinë.

Zelensky shkroi në X se është mirënjohës për vendimin, i cili po e mban historinë “në rrugën e duhur”. “Demokracia dhe liria do të kenë gjithmonë rëndësi globale dhe kurrë nuk do të dështojnë për sa kohë që Amerika ndihmon për ta mbrojtur atë”, u shpreh ai, duke shtuar se do të shpëtohen mijëra jetë dhe kombet do të fuqizohen.

Për herë të parë pas një dekade, Erdogan do të vizitojë Irakun

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Recep Tayyip Erdogan do të vizitojë për herë të parë pas një dekade Irakun. Vizita pritet të ndodhë gjatë javës së ardhshme dhe pretendohet se presidenti turk do të kërkojë prej Irakut mbështetje në luftën e Turqisë kundrejt kryengritësve kurdë.

Gjithashtu, qëllimi tjetër i vizitës lidhet me kundërvënien ndaj Iranit. Presidenti turk do të shkojë në Bagdad për të biseduar me homologun e tij dhe për të siguruar mbështetje kundrejt ofensivës së grupit PKK, i cili po luan rolin e kryengritësve në Kurdistan. Ky grupim përdor Irakun si bazë në luftimin e tij kundrejt forcave turke.

Afrika Qendrore/ Mbytja e tragetit shkakton 58 viktima

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

58 persona kanë ndërruar jetë pasi u mbytën në Republikën e Afrikës Qendrore. Trageti me të cilin udhëtonin u mbyt në lumin Mpoko. Rreth 300 njerëz morën tragetin prej druri për një funeral, duke përshkuar lumin Mpoko për të mbërritur në Bangui.

Peshkatarët vendas panë ngjarjen dhe një prej tyre u përfshi në shpëtim, para mbërritjes së ushtrisë afrikane. Ai u shpreh se u gjetën të paktën 20 trupa para ndërhyrjes së ushtrisë, duke e cilësuar një ngjarje dhe një ditë të tmerrshme.

Sa i përket viktimave, numri pritet të rritet, ndërsa ushtria vijon me operacionin e kërkimit dhe shpëtimit të trupave.

Gruaja e ve e ish-liderit të opozitës ruse thotë se Putin mund të përdorë armë bërthamore

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

E veja e ish-liderit të ndjerë të opozitës ruse, Alexei Navalny, u shpreh se presidenti rus, Vladimir Putin, është një person i paparashikueshëm dhe se nuk mund të përjashtohet mundësia e përdorimit të një arme bërthamore nga ana e ushtrisë ruse.

“Ne nuk dimë se ç’mund të presim prej tij”, u shpreh Yulia Navalnaya, duke shtuar se ai ndoshta do ta bënte diçka të tillë. Yulia përmendi rastin e pushtimit të paprovokuar të Ukrainës, duke thënë se ajo s’e priste të ndodhte, por ja që ndodhi.

Ajo foli edhe për arrestimet e fundit të disa spiunëve të dyshuar rusë në Europë, duke thënë se prej kohësh, Putini ka hyrë në zemër të Europës.