Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

12 Prill 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Turqi/ Sekuestrohen 608 kg kokainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Policia turke ka sekuestruar plot 608 kg kokainë. Kjo është kapja e tretë më e madhe e këtij lloji në historinë e vendit, referuar substancës së kokainës, njoftoi Ali Yerlikaya, ministri i Brendshëm.

Gjithashtu, janë sekuestruar rreth 830 kilogramë lëndë kimike të përdorura për përpunimin e drogës. Ministri tha se operacioni i policisë kishte në shënjestër një bandë ndërkombëtare që dyshohet se drejtohej nga një shtetas libanezo-venezuelian, i cili u arrestua së bashku me katër persona të tjerë të huaj, si pjesë e grupit të krimit të organizuar. Në grup bënin pjesë edhe 9 turq.

Kryeministri i Japonisë thotë se Ukraina do të humbë pa mbështetjen e SHBA

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ukraina rrezikon të dorëzohet nën sulmin e vazhdueshëm të Rusisë, pa mbështetjen e SHBA, është shprehur kryeministri japonez Fumio Kishida, në një takim të përbashkët të Kongresit. Ai u kërkoi SHBA të mos kishin dyshime në rolin e rëndësishëm në çështjet botërore dhe shtoi se Tokio po bënte përmirësime ushtarake, në mbështetje të aleatit të saj.

“Dua t’u drejtohem atyre amerikanëve që ndjejnë vetminë dhe rraskapitjen e të qenit vendi që ka mbështetur rendin ndërkombëtar. Udhëheqja e SHBA-së është e domosdoshme. Pa mbështetjen e SHBA-së, sa kohë më parë shpresat e Ukrainës do të shembeshin nën sulmin e Moskës?”, tha ai.

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara i kërkon Izraelit të bëjë më shumë përpjekje për të ndihmuar civilët në Gaza

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pranoi se Izraeli ka premtuar se do të hapë më tepër pika kalimi për të lejuar ndihmën mjekësore dhe humanitare në Gaza, megjithatë duhet të bëjë më shumë përpjekje në ndihmë të civilëve.

Përmes një deklarate, anëtarët e Këshillit thanë se janë në dijeni “të njoftimit të Izraelit për të hapur pikëkalimin kufitar të Erezit dhe të lejojnë përdorimin e portit të Ashdodës për dërgesat e ndihmave në Gazë, por theksojmë se duhet të bëhet më shumë për të lehtësuar gjendjen në Gazë”. Izraeli ndërkohë po kryen punimet për të hapur kanalet e reja përmes të cilave do të kalojë ndihma.

9 persona ndërrojnë jetë nga përmbytja e anijes në detin Mesdhe

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Nëntë persona, mes tyre edhe një foshnje, kanë ndërruar jetë pasi anija e tyre u fundos teksa përpiqej të çante detin Mesdhe gjatë një stuhie. Në anije ishin edhe 15 persona të tjerë, fati i të cilëve ende nuk dihet.

Operacioni i shpëtimit “ishte i vështirë për shkak të motit të keq dhe kushteve të rënda në këtë zonë detare, me dallgë që arrinin lartësinë deri në 2.5 metra,” tha në njoftim roja bregdetare italiane, e cila u njoftua për ndihmë nga Malta.