Shendeti i Gruas

Jeni në perimenopauzë? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Shkruar nga Anabel

7 Shtator 2023

Jeni në perimenopauzë? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

E identifikuar si faza kalimtare përpara hyrjes në menopauzë, perimenopauza shënon fundin e viteve riprodhuese të një gruaje dhe kjo karakterizohet nga një cikël i parregullt menstrual. Shpesh e injoruar ose e padiagnostikuar, perimenopauza mund të sjellë ndryshime dhe sfida të mëdha. Me simptoma që variojnë nga afshet e nxehta dhe gjumi i keq tek ndryshimet e humorit, kjo fazë në jetën e një gruaje duhet të njihet mjaftueshëm.

Një mënyrë pozitive për të ndikuar në gjendjen e perimenopauzës është edhe stili i jetës dhe dieta ushqimore. “Gjithçka nis me një ndryshim që duhet të bëni në mënyrën e të ushqyerit. Ushqimet e shijshme, me yndyrë të lartë, me sheqer dhe kripë, në fakt duhen hequr nga menuja,” thotë Naomi Potter, autore e librit “Menopausing” për Vogue.

Stimuluesit si kafeina dhe alkooli gjithashtu duhet të shmangen aty ku është e mundur, pasi ato mund të përkeqësojnë apo të shkaktojnë afshe të nxehta, ndërsa ushqimet pikante çojnë në inflamacion.

Ushqime të plota

Është e kuptueshme që dieta bazë duhet të jetë e shëndetshme, e freskët dhe e ekuilibruar nëse jeni duke u përballur me perimenopauzën. Kjo do të thotë shumë fruta, perime të freskëta, drithëra, yndyrna të shëndetshme, proteina me cilësi të mirë dhe fibra. Të ushqyerit me proteina të ngopura dhe karbohidrate, si mishi pa dhjamë, peshku, tërshëra dhe patatet e ëmbla, është një mënyrë e mirë për të mbajtur një ekuilibër të nivelit të sheqerit në gjak.

Jeni në perimenopauzë? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Fuqia e farave

Rënia e niveleve të estrogjenit është një shenjë dalluese e perimenopauzës. Një hormon seksual femëror që është përgjegjës për menstruacionet, shëndetin e kockave, pubertetin dhe shtatzëninë, kur fillon të zvogëlohet ,ndikimi mund të jetë më i madh. Për të zëvendësuar nivelet e estrogjenit hormonal duhet të shtoni në dietën ushqimore, fara lini, farat e kungullit dhe të susamit që janë burime të shkëlqyera antioksidantësh.

Jeni në perimenopauzë? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Ushqeni sistemin e zorrëve

Zorrët mund të ndikohen nga nivelet e luhatshme të estrogjenit. “Një grup specifik i baktereve në zorrë është i përfshirë në përpunimin dhe qarkullimin e estrogjenit brenda trupit,” thotë Lorraine Perretta, drejtuese e një programi ushqimor. “Kosi i freskët dhe lakrat turshi mund të mbështesin funksionin e zorrëve,” vijon Perretta.

Zarzavate për shëndetin e mirë të kockave

Një tjetër efekt anësor i rënies së niveleve të estrogjenit është reduktimi i densitetit dhe masës kockore, të cilat të dyja mund të çojnë në osteoporozë. Për të reduktuar rrezikun, sigurohuni që të keni mjaftueshëm kalcium, magnez dhe vitamina D dhe K në dietën tuaj. Qumështi është një zgjedhje e mirë, por edhe zarzavatet me gjethe të errëta si lakra jeshile dhe lakra e kuqe.

Jeni në perimenopauzë? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Produkte me yndyrna të shëndetshme

Ndryshimet e humorit, depresioni dhe rritja e nervozizmit janë të gjitha pjesë e përvojës së perimenopauzës. Për të ruajtur ekuilibrin mendor, përpiquni të përfshini shumë yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj. Nëse peshku nuk është në menu, provoni të shtoni avokadot, vezët, farat chia dhe vajin e ullirit.