Beje Vete

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të bëni

Shkruar nga Anabel

6 Korrik 2023

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

Tani që filloi sezoni i vapës, vështirë që mushkonjat të na mos na bezdisin.

Një ndër mënyrat më efektive për t’u mbrojtur nga pickimi i tyre – përveç kremrave dhe sprucuesve që mund t’i blini në farmaci – është uthulla e mollës.

Mjafton të spërkasni trupin me pak uthull molle dhe të flini të qetë. Në mëngjes, bëni një dush për të larguar aromën karakteristike.

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

Po kështu, mbani në dhomë një vazo me lule borziloku ose menteje, të cilat largojnë mushkonjat.

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

Për çdo rast, mund ta qetësoni pickimin në këto mënyra:

- vendosni akull në zonën e pickuar; ndalon dhimbjen dhe kruajtjen.

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

- uthull molle/ borzilok; vendoseni në lëkurë dhe mbajeni për pak minuta derisa dhimbja të jetë qetësuar.

-banane; lyeni lëkurën me pjesën e brendshme të lëvores së bananes.

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

- pastë dhëmbësh

Vetëm ty të pickojnë mushkonjat? Ja ç'mund të

Nëse gjakun e keni aq të ëmbël sa sërish nuk funksionon asgjë, provoni të dëgjoni muzikën e këtij artisti, që thuhet se ndalon pickimin e mushkonjave. Nuk i dihet, mbase ju bën punë.