Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

22 Mars 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Putin mirëpret propozimet e diskutueshme të Kinës për paqen në Ukrainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Mikhail Tereshchenko/AP

Vladimir Putin ka mirëpritur propozimet e Kinës për paqen në Ukrainë në një konferencë të përbashkët shtypi me Xi Jinping në Moskë. Putin tha se plani i paqes i Pekinit "korrespondon me këndvështrimin e Federatës Ruse" dhe tha se aleatët perëndimorë të Ukrainës deri më tani nuk kanë treguar interes për të.

Muajin e kaluar, Kina propozoi një plan paqeje prej 12 pikash për luftën: thirrje për dialog, respekt për sovranitetin territorial të të gjitha vendeve dhe fundin e sanksioneve ekonomike. Kina u kërkoi të gjitha palëve të shmangin përshkallëzimin bërthamor, por nuk i kërkoi Rusisë të tërheqë forcat e saj.

Tërmeti godet Pakistanin dhe Afganistanin duke lënë të paktën 11 të vdekur

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Anadolu Agency/Getty Images

Një tërmet me magnitudë 6.5 ka goditur pjesën më të madhe të Pakistanit dhe Afganistanit, duke i detyruar banorët që ikin nga shtëpitë dhe zyrat. Të paktën nëntë persona vdiqën në Pakistan dhe dy në Afganistan, thanë zyrtarët.

Ujë i pamjaftueshëm ose i pasigurt: Qindra miliona fëmijë në rrezik

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: UNICEF/ IJazah

Dita Botërore e Ujit, 22 Mars, synon të nxjerrë në pah problemet që miliona njerëz në mbarë botën kanë me ujin e pijshëm, të pastër dhe të sigurt.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, thotë se vetëm në kontinentin e Afrikës, 190 milionë fëmijë në dhjetë vende janë në rrezik për shkak të ujit të pamjaftueshëm dhe sëmundjeve të lidhura me higjienën.

Macron do të japë një intervistë televizive në përpjekje për të qetësuar trazirat rreth reformës së pensioneve

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti francez Emmanuel Macron do t'i drejtohet vendit të mërkurën në një intervistë të shumëpritur televizive, që synon të qetësojë zemërimin kundër reformës së tij të pensioneve dhe të shpjegojë se si ai synon të kapërcejë këtë krizë.

Franca është përfshirë nga protestat e dhundshme dhe grevat pasi Macron ka në plan të rrisë moshën e daljes në pension.

MOS I HUMBISNI