Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

23 Janar 2023

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ish-shefi i politikës së NATO-s thotë se Gjermania gabon që nuk dërgon tanke Leopard 2 në Ukrainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ndërkohë që armët nga Perëndimi kanë qenë të rëndësishme në bllokimin e përparimit të forcave ruse, Ukraina po këmbëngul se çfarë i nevojitet vërtet për të bërë një ndryshim janë tanket e rënda luftarake si Leopard 2 të prodhimit gjerman.

Deri më tani, Berlini ka hezituar ta miratojë këtë masë. Fabrice Pothier, ish-drejtor i planifikimit të politikave në NATO-s, tha për Euronews se mendon se Berlini po bën një gabim duke u frenuar.

“Mendoj që [dërgimi i tankeve] është vërtet vendimtar nëse kancelari Scholz do të jetë i gatshëm të bëjë atë që duhet të bëjë, pra të lejojë vendet europiane të dërgojnë tanke Leopard, por edhe Gjermania të sigurojë tanke Leopard për forcat ukrainase në mënyrë që të mbrohen nga një tjetër sulm muajin e ardhshëm,” tha ia.

Armët e reja për Kievin do të shkaktojnë “katastrofë globale”, paralajmëron aleati i Putinit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin tha të dielën se dërgimi i armëve në Kiev do të çojë në një katastrofë botërore. Vyacheslav Volodin, kryetari i Duma-s, dhoma e ulët e parlamentit të Rusisë, paralajmëroi se mbështetja e Ukrainës nga SHBA dhe NATO po e shtyn botën drejt një "lufte të tmerrshme".

“Nëse Uashingtoni dhe vendet e NATO-s dërgojnë armë që do të përdoren për të goditur qytetet civile dhe do të tentojnë të kapin territoret tona, siç kërcënojnë, kjo do të çojë në masa hakmarrëse duke përdorur armë më të fuqishme,” tha Volodin në Telegram.

Protestat në Francë: 26-vjeçari humbi njërin prej testikujve pas përleshjeve me policinë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Mjekëve iu desh të amputonin testikulin e një të riu, i cili u godit me shkopinj në ijë nga një oficer policie gjatë demonstratave në Paris javën e kaluar, sipas avokates së të riut.

Incidenti ndodhi gjatë një marshimi kryesisht paqësor ku morën pjesë dhjetëra mijëra njerëz që kundërshtuan planin e qeverisë për të rritur moshën e pensionit. Rreth 1 milion njerëz marshuan në qytete në të gjithë Francën të enjten.

26-vjeçari, i identifikuar në shtypin francez si inxhinier, tha se u rrëzua përtokë, pasi u godit një polic, teksa po fotografonte një konfrontim midis demonstruesve dhe policisë.

Ekonomisti fitues i çmimit Nobel bën thirrje për normë të re të tatimit mbi të ardhurat

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Joseph Stiglitz, ekonomisti fitues i çmimit Nobel, ka bërë thirrje që njerëzit super të pasur t'i nënshtrohen taksave deri në 70% për të ndihmuar problemin e pabarazisë në botë.

Stiglitz, i cili fitoi çmimin Nobel në ekonomi në vitin 2001 dhe ishte pionier i shumë ideve rreth globalizimit dhe pabarazisë, tha se futja e një norme speciale të tatimit mbi të ardhurat në mbarë botën prej 70% për ata që fitojnë më shumë para "do të kishte kuptim".

“Ne duhet ta taksojmë pasurinë me një normë më të lartë, sepse pjesa më e madhe e pasurisë është pasuri e trashëguar. “Një nga miqtë e mi e përshkruan [këtë] si fitim të lotarisë së spermës – ata zgjodhën prindërit e duhur. Unë mendoj se ne duhet të kuptojmë se shumica e miliarderëve kanë shumë pasuri thjesht nga fati.”

MOS I HUMBISNI