Dieta

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni dhimbje fyti, sipas mjekëve!

Shkruar nga Anabel

12 Dhjetor 2022

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni
Photo Credits: Getty Images

E keni parasysh atë ndjesinë e bezdisshme kur mezi përtypeni dhe ndjeni dhimbje në fyt, edhe kur flisni? Krahas një vizite te mjeku dhe mjekimeve të duhura, ka edhe disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë me këtë problem.

Mjekja Cynthia Li thotë se “ushqimi është një ilaç shumë i nënvlerësuar për dhimbjen e fytit”.

Ajo rekomandon të pini shumë ujë, lëngje të ngrohta si çajrat dhe lëngjet e mishit.

Ju gjithashtu duhet të zgjidhni ushqime kryesisht të buta kur keni dhimbje të fytit, në mënyrë që të mos përkeqësoni gjendjen tuaj aktuale. Ja disa prej tyre:

#1 - Supë pule

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#2 - Mjaltë

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#3 - Kos

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#5 - Pure patatesh

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#6 - Vezët

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#7 – Bollgur/ tërshërë me kos

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#8 – Xhenxhefil (Ginger)

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#9 – Smoothies (Lëngje të shtrydhura)

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#10 - Akullore

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#11 - Manaferrat

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#12 - Pjepër

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

#13 – Mollët/ Lëng molle

10+ ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni

Burimi: Women’s Health