Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

8 Dhjetor 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti i Ukrainës shpallet “Personi i vitit 2022” nga revista TIME

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe shpirti i Ukrainës janë shpallur “Personi i vitit 2022” nga revista Time.

Presidenti Zelenskiy është bërë i njohur në mbarë botën për shkak të udhëheqjes së vendit të tij kundër pushtimit rus. Në fillim të luftës, ai rezufoi të largohej, gjë që duket se frymëzoi ukrainasit për të luftuar.

Lufta e Ukrainës: Scholz thotë se rreziku i armëve bërthamore është zvogëluar

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Moska në konfliktin e Ukrainës është zvogëluar për shkak se komuniteti ndërkombëtar "ka vënë një vijë të kuqe" ndaj Rusisë, sipas kancelarit gjerman Olaf Scholz. “Një gjë ka ndryshuar për momentin: Rusia ka ndaluar së kërcënuari se do të përdorë armë bërthamore”, tha kancelari.

Ai e sheh këtë si pasojë e faktit se komuniteti ndërkombëtar, përfshirë edhe Kinën, “ka vënë një vijë të kuqe” për Moskën për këtë çështje.

Emigrantët përballen me "rritje të paprecedentë të dhunës" në kufijtë e BE-së, zbulon raporti

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Mijëra emigrantë dhe azilkërkues po përballen me "një rritje të paprecedentë të dhunës" në kufirin e BE-së, duke përfshirë rrahje, zhveshje të detyruar dhe sulme seksuale, sipas një raporti që ekspozon mijëra dëbime të paligjshme.

Aktivistët intervistuan 733 individë që u përpoqën të hynin në Europë në vitin 2021 dhe 2022, të cilët dhanë dëshmi tronditëse. Në vitin 2021, vetëm 5% e të intervistuarve thanë se nuk kishin përjetuar ose dëshmuar "forcë të tepruar" gjatë dëbimit nga Europa.

Dosja prej 3,173 faqesh u përpilua nga Rrjeti i Monitorimit të Dhunës Kufitare, një koalicion OJQ-sh që ka mbledhur dëshmi nga 15 vende përgjatë kufirit të jashtëm të BE-së, duke përfshirë Poloninë, Greqinë, Kroacinë dhe shtetet joanëtare të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Talibanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga pushtimi i Afganistanit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Talibanët vranë një burrë të akuzuar për vrasje në Afganistan, gjë që shënon ekzekutimin e parë zyrtarisht të konfirmuar publik që kur grupi mori kontrollin e vendit vitin e kaluar. Ekzekutimi u krye ndaj një njeriu të akuzuar për goditje me thikë të një burri tjetër në vitin 2017 i cili ndërroi jetë, tha zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid.

Ekzekutimi u krye nga babai i viktimës, i cili qëlloi burrin tre herë, shtoi Muxhahid në një deklaratë të mëvonshme.

MOS I HUMBISNI