Celebrity

'2% mundësi për të jetuar': Ylli i ''Friends' zbulon si varësia nga droga e çoi shumë pranë vdekjes!

Shkruar nga Anabel

19 Tetor 2022

'2% mundësi për të jetuar': Ylli i

Ylli i "Friends", Matthew Perry po tregohet i sinqertë për varësinë e tij ndaj opioideve, e cila u bë thuajse fatale disa vite më parë.

Në një intervistë me People, aktori zbuloi se varësia e tij nga alkooli sapo kishte filluar kur iu bashkua kastit të "Friends" si Chandler Bing në 1994, kur ishte vetëm 24 vjeç.

"Mund ta përballoja disi, por vitet kaluan dhe isha 34 vjeç, i mbytur në telashe. Sidoqoftë, ka patur vite që kam qenë esëll gjatë asaj kohe. Sezoni i nëntë ka qenë viti kur kam qenë esëll gjatë gjithë kohës. Dhe gjejeni pak, se në cilin sezon u nominova për aktorin më të mirë? Kjo më bëri të kuptoj diçka", u shpreh ai.

Perry shtoi se, në një moment gjatë kohës së tij në "Friends", ai merrte 55 Vicodin në ditë dhe nuk dinte si të ndalonte. 

Kur Perry ishte 49 vjeç (aktori tani është 53), pati një problem me zorrën e trashë nga mbipërdorimi i opioideve. Kjo e çoi në spital për javë të tëra dhe pothuajse e vrau. 

Aktori thotë se ishte në koma për dy javë dhe qëndri pesë muaj në spital.

“Mjekët i thanë familjes sime se kisha 2% mundësi për të jetuar,” tha ai.

Burimi: Glamour