Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

22 Shtator 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti ukrainas flet për kushtet e paqes

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat e vendit të tij do të vazhdojnë kundërsulmimin, duke mos i lënë Rusisë hapësirë ??për t'u mobilizuar dhe gërmuar në tokën ukrainase.

“Ne mund ta kthejmë flamurin ukrainas në të gjithë territorin tonë. Ne mund ta bëjmë këtë me forcën e armëve, por na duhet kohë,” tha Zelensky në një transmetim të regjistruar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të mërkurën, të cilën Rusia ishte përpjekur ta ndalonte, por u votua me shumicë dërrmuese nga shtetet anëtare.

Zelensky parashtroi ato që ai tha se ishin pesë kushte të panegociueshme për paqen. Këto përfshinin dënimin për sulmet ruse, rivendosjen e sigurisë dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe garancitë e sigurisë.

Danimarka bëhet vendi i parë që paguan për “humbjet dhe dëmet” nga ndryshimet klimatike

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Danimarka ka premtuar 100 milionë korona daneze (13.4 milionë euro) për vendet në zhvillim të dëmtuara nga ndryshimet klimatike. Danimarka u bë vendi i parë që ofron kompensim "humbje dhe dëmi" për njerëzit në rajonet më të cenueshme klimatike.

“E pashë vetë në Bangladesh këtë pranverë se pasojat e ndryshimeve klimatike kanë nevojë për një fokus më të madh,” tha ministri i zhvillimit të Danimarkës, Flemming Moller Mortensen, kur shpalli fondet.

Sëmundjet jo të transmetueshme vrasin një person nën 70 vjeç çdo dy sekonda, thotë OBSH

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Çdo dy sekonda, dikush nën 70 vjeç vdes nga një sëmundje jo ngjitëse, shumica e tyre në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Studimi i OBSH-së, i publikuar sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, tha këto sëmundje përbërjnë 86% të këtyre vdekjeve të parakohshme, shumica e të cilave mund të shmangeshin ose vonoheshin nëse njerëzit kishin akses në parandalim, trajtim dhe kujdes.

Të paktën 17 milionë njerëz vdesin para kohe para moshës 70 vjeçare çdo vit për shkak të sëmundjeve jokronike, përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin, diabetin dhe sëmundjet e frymëmarrjes.

Koreja e Veriut mohon furnizimin me armë ose municione për Rusinë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Koreja e Veriut ka pohuar se kurrë nuk ka furnizuar Rusinë me armë apo municion dhe nuk planifikon ta bëjë këtë, duke shtuar se raportet “e pamatura” të SHBA-së për shitjet e armëve ishin një përpjekje për të dëmtuar imazhin e saj.

"Kohët e fundit, SHBA dhe forcat e tjera armiqësore folën për 'shkeljen e një rezolute' të KS të OKB-së [këshillit të sigurimit të OKB-së], duke përhapur një 'thashetheme për marrëveshje armësh' midis DPRK [Republika Popullore Demokratike e Koresë] dhe Rusisë… ne kurrë nuk kemi eksportuar armë apo municione në Rusi më parë dhe ne nuk do të planifikojmë t'i eksportojmë ato,” tha të enjten agjencia e lajmeve KCNA e kontrolluar nga shteti.

TikTok heq postimet që promovojnë hunbjen e peshës për fëmijët

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

TikTok ka hequr postimet që promovojnë ilaçet e migrenës dhe epilepsisë tek moshat nën 18 vjeç si edhe sugjerimet për për humbjen e peshës pas kritikave se përbënin një rrezik për shëndetin e të rinjve.

Pharmaceutical Journal zbuloi se reklamat për epilepsinë, alkoolin dhe ilaçet e varësisë dhe migrenës u promovuan te një përdorues i TikTok, pavarësisht se ishte regjistruar si një vajzë nën 16 vjeç.