Kinema & TV

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju bëjnë nostalgjikë për ‘Game of Thrones’

Shkruar nga Anabel

24 Gusht 2022

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju

Seriali spinoff i “Game of Thrones”, “House of the Dragon” është zyrtarisht një hit, duke thyer rekorde si premiera më e suksesshme në historinë e HBO me 10 milionë shikues.

Seriali i ri bazohet në universin fantazi "A Song of Ice and Fire" të autorit George R.R. Martin, por përqendrohet te familja Targaryen dhe rrugëtimi i tyre në fron. I vendosur 172 vjet para lindjes së Daenerys Targaryen, “House of the Dragon” prezannton mbretin Viserys, princin Daemon, princeshën Rhaenyra, Alicent Hightower, Lord Corlys Velaryon, princeshën Rhaenys Targaryen, Otto Hightower dhe kalorës e këshilltarë të familjes.

Në episodin e parë, “House of the Dragon” vazhdoi traditën e “Game of Thrones” përmes 4 mënyrave:

1. Cilësa e prodhimit

Seriali i ka kushtuar një rëndësi të madhe detajeve, kostumeve dhe peizazheve që të rrëmbejnë menjëherë.

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju

2. Seksi dhe vdekja

Prerje koke. Sëpatë në fytyrë. Prerje gjymtyrësh. Skena me bordello. Orgji. Seks. Gjak. Gjëra “normale” për “Game of Thrones” dhe “House of the Dragon”.

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju

3. Dragonjtë!

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju

Na u desh të prisnim një sezon të tërë për të parë dragonjtë tanë të parë në “Game of Thrones”, por në “House of the Dragon” ata ishin kudo. Dracarys!

4. Performanca të spikatura

Aktorët e “Game of Thrones” ofruan performanca mbresëlënëse edhe nëse thjesht po aktronin me një ekran të gjelbër nga pas. Edhe këtë herë, kasti përbëhet nga aktorë që mishërojnë plotësisht tiparet e personazhit.

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju

Bonus: Pamja e Rhaenyra-s që të kujton Daenerys

4+ detaje në ’House of the Dragon’ që do t’ju