Bota

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën

Shkruar nga Anabel

12 Gusht 2022

Rusi - Ukrainë: Përditësim mbi luftën
Foto: Anadolu Agency/Getty Images

- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka thënë zyrtarëve që të ndalojnë së foluri me gazetarët për taktikat ushtarake të Kievit kundër Rusisë, duke thënë se komente të tilla ishin “sinqerisht të papërgjegjshme”.

- Shkatërrimi në bazën ajrore ruse në Krime sugjeron se Kievi mund të ketë marrë aftësi të reja sulmi me rreze të gjatë me potencial për të ndryshuar rrjedhën e luftës.

- Sekretari britanik i mbrojtjes ka thënë se Vladimir Putin tani nuk ka gjasa të ketë sukses në pushtimin e Ukrainës. Ben Ëallace tha se pushtimi rus i Ukrainës ishte "dëmtuar" dhe "kishte filluar të dështonte", pasi ai premtoi më shumë mbështetje financiare dhe ushtarake për mbrojtjen e Ukrainës.

- Rusia ka dyfishuar numrin e sulmeve ajrore ndaj pozicioneve ushtarake dhe infrastrukturës civile të Ukrainës në krahasim me javën e kaluar, tha të enjten gjenerali ukrainas Oleksiy Hromov.

- Ukraina pret që një anije të mbërrijë të premten për të ngarkuar grurin për t'u dorëzuar në Etiopi sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia, raporton Reuters.