Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

12 Gusht 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ngordhja masive e peshqve në lumin Oder: Njerëzit e shqetësuar

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Frank Hammerschmidt

Aktivistët kanë bërë thirrje për një hetim pas një ngordhjeje masive të peshqve në një pjesë të lumit që rrjedh midis Gjermanisë dhe Polonisë. Një numër i madh peshqish të ngordhur janë parë në brigjet e lumit Oder, i cili rrjedh nga Çekia në Detin Baltik, këtë javë. Vullnetarë në Gjermani dhe Poloni janë organiazuar në operacione pastrimi.

Mendohet se një kimikat toksik është hedhur në ujë; nivelet e ulëta të ujit të shkaktuara nga thatësira në Europë i kanë bërë kushtet shumë më të rrezikshme për peshqit.

Suedia ekstradon në Turqi një person të akuzuar për mashtrim, pas marrëveshjes së ndërlikuar të NATO-s

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Suedia vendosi të ekstradojë një burrë në Turqi të enjten, në vazhdën e negociatave të ndërlikuara për t'u bashkuar me NATO-n. Ekstradimi i personit, i cili akuzohet për mashtrim, vjen pasi Ankaraja kërkoi që Suedia të dërgojë një numër njerëzish në Turqi në këmbim të lejimit të saj që të aplikojë zyrtarisht për anëtarësim në NATO. Kjo është hera e parë që Suedia vendos të ekstradojë dikë pas negociatave të tensionuara me Ankaranë.

Turqia u tërhoq nga kundërshtimi ndaj pranimit në NATO të Suedisë dhe Finlandës, pasi kishte akuzuar më parë dy vendet nordike se strehojnë ata që Turqia thotë se janë militantë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Turqia i dha Suedisë një listë të njerëzve që dëshiron të ekstradohen si pjesë e marrëveshjes, por që atëherë ka shprehur zhgënjim për mungesën e progresit.

FBI kontrolloi shtëpinë e Trump në Mar-a-Lago për dokumente të armëve bërthamore

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Agjentët e FBI-së po kërkonin dokumente sekrete për armët bërthamore midis materialeve të tjera të klasifikuara kur kontrolluan shtëpinë e Donald Trump të hënën, është raportuar.

Washington Post citoi njerëz të njohur me hetimin duke thënë se dokumentet e armëve bërthamore mendohej se ishin në shtëpinë e Trump në resortin Mar-a-Lago. Ata nuk specifikuan se çfarë lloj dokumentesh apo nëse i referoheshin arsenalit të SHBA-së apo të një vendi tjetër.

Trump ishte i fiksuar me arsenalin bërthamor të SHBA-së kur ishte në Shtëpinë e Bardhë dhe mburrej se ishte i fshehtë për informacione shumë sekrete.

Sierra Leone: Dhunë vdekjeprurëse dhe protesta

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Umaru Fofana/Reuters

Të paktën 27 persona kanë vdekur në protestat antiqeveritare në Sierra Leone, tha policia dhe burime të tjera të enjten, duke rritur numrin e të vdekurve nga përleshjet e një dite më parë, ndërkohë që qytetarët e tronditur qëndronin kryesisht pas dyerve të mbyllura në kryeqytet, Freetown.

Gjashtë oficerë policie dhe të paktën 21 civilë u vranë, thanë burimet, ndërsa qindra dolën në rrugë duke protestuar për vështirësitë ekonomike. Trazirat janë shumë të pazakonta për Sierra Leone, veçanërisht në Freetown.

Turistja amerikane përdhunohet në tualet publik në qendër të Parisit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Alain Jocard/AFP/Getty Images

Një 23-vjeçar është akuzuar dhe është lënë në paraburgim pasi një turiste amerikane u përdhunua në një tualet publik në qendër të Parisit. Gruaja, 27 vjeçe, doli me partnerin e saj të shtunën mbrëma pranë lumit Senë në zemër të lagjes turistike të Parisit.

Pak pas orës 1 të mëngjesit, gruaja shkoi në një tualet publik pranë urës Louis-Philippe. Tualeti, jo shumë larg bareve, konsiderohet i sigurt dhe i mirëmbajtur. Le Parisien raporton se partneri i gruas e priste jashtë, por u shqetësua se ajo po qëndronte shumë gjatë. Ai iu afrua tualetit dhe dëgjoi të qara, më pas gjeti partneren e tij duke u sulmuar. Ajo u dërgua menjëherë në një spital të Parisit. Pasi dha dëshmi në polici, turistja dhe partneri i saj u kthyen në SHBA.