Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

5 Gusht 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kina nuk do ta izolojë Tajvanin, thotë Pelosi

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, tha se Kina "nuk do ta izolojë" Tajvanin duke penguar zyrtarët amerikanë të udhëtojnë atje.

Pelosi, e cila aktualisht drejton një delegacion të Kongresit në rajonin Indo-Paqësor, me ndalesën e saj të fundit në Tokio, tha se vizita e saj "nuk kishte të bënte me ndryshimin e status quo-së", por pranoi se Kina "i bëri sulmet e saj ndoshta duke përdorur vizitën tonë si justifikim".

BE-ja bën thirrje për “ndërprerjen e armiqësive” midis Armenisë dhe Azerbajxhanit pas përleshjeve

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Bashkimi Europian ka kërkuar "ndërprerje të armiqësive" midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, pasi disa ushtarë thuhet se u vranë gjatë përleshjeve të reja në rajonin separatist të Nagorno-Karabakut.

Ngritja e tensioneve midis dy vendeve ndodhi "rreth korridorit të Lachin-it dhe vendeve të tjera përgjatë vijës së kontaktit," tha BE.

Të dy vendet kanë fajësuar njëri-tjetrin për tensionet e fundit. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se një nga ushtarakët e saj "vdiq nga një plagë plumbi" gjatë përleshjeve, ndërsa kryeministri i Armenisë Pashinyan tha të enjten se dy nga ushtarakët e vendit të tij "u vranë".

Brittney Griner: SHBA i kërkon Rusisë të lirojë yllin e basketbollit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

SHBA i ka kërkuar Rusisë të lirojë Brittney Griner, pasi yllit të basketbollit iu dha një dënim me nëntë vjet burg. Një gjykatë në Rusi e dënoi të enjten 31-vjeçaren Griner, një kampione olimpike dy herë, për zotërim dhe kontrabandë droge dhe e dënoi me nëntë vjet burg.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden denoncoi vendimin dhe dënimin si "të papranueshëm" dhe propozoi një shkëmbim të burgosurish midis Uashingtonit dhe Moskës.

“I bëj thirrje Rusisë që ta lirojë menjëherë në mënyrë që ajo të mund të jetë me gruan, të dashurit, miqtë dhe shokët e skuadrës,” tha Biden, duke shtuar se ai do të vazhdojë përpjekjet për të kthyer Griner dhe një amerikan tjetër të burgosur në Rusi. Griner, e përshkruar si një nga lojtaret më të mira në historinë e WNBA, u arrestua në shkurt pasi policia tha se gjeti vaj kanabisi në bagazhin e saj kur u ul në aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Zelanda e Re: Thirrje për ndryshim të legjislacionit pas një rasti përdhunimi

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Marrja në pyetje e një viktime, e cila u akuzua në gjykatë për "pëlqim të dyanshëm” në lidhje me marrëdhënien seksuale me një të rritur kur ajo ishte 12 vjeç, ka vënë në qendër të vëmendjes ligjet e Zelandës së Re për sulmet seksuale, ku aktivistët që kërkojnë një rregullim total.

Autori, Tulisi Leiataua, u shpall fajtor këtë javë për 33 akuza për abuzim seksual ndaj dy vajzave. Viktima më e vogël ishte 8 vjeç kur filloi abuzimi. Të dyja viktimat u përballën me dy javë marrje në pyetje rraskapitëse dhe ishte natyra e mbrojtjes së Leiataua çfarë shkaktoi protesta midis aktivistëve të Zelandës së Re.

Leiataua argumentoi gjatë gjyqit se sulmi i tij ndaj njërës prej vajzave, e cila ishte 12 vjeç në kohën e sulmeve, ishte "me pëlqimin e të dyja palëve", se ajo e kishte "ndjekur" atë dhe se për rrjedhojë nuk ishte përdhunim.

Avokatët thonë se ligji duhet të ndryshojë, për të siguruar që fëmijët nuk mund të konsiderohen si palë që japin ose jo miratimin për aktivitetin seksual me të rriturit. “Patjetër që duhet të ketë ndryshim”, tha Kathryn McPhillips, drejtoreshë ekzekutive e organizatës HELP për abuzimin seksual. Ajo tha se ishte “imorale të nxirreshin ato ide që një fëmijë mund të pranonte.”

MOS I HUMBISNI