Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

28 Qershor 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sulm në një qendër tregtare të Ukrainës: Të paktën 15 viktima

Një sulm me raketa në një qendër tregtare në qytetin Kremenchuk, të Ukrainës i ka marrë jetën 15 njerëzve, ka plagosur rreth 60 persona dhe më shumë se 50 të tjerë rezultojnë të zhdukur. 

Sulmi u dënua menjëherë nga presidenti Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë ukrainas. Pamjet e shpërndara nga vendi i ngjarjes nëpër rrjete sociale, tregojnë se ndërtesa është shkatërruar thuajse plotësisht.

“Pushtuesit goditën një qendër tregtare me mbi një mijë civilë brenda, një strukturë që nuk përbënte asnjë rrezik për ushtrinë ruse dhe nuk përbënte asnjë vlerë strategjike për ata. Numri i viktimave është i pamundur të imagjinohet. Nga pafuqia, Rusia vazhdon të godasë njerëzit e zakonshëm. Është e kotë të presësh të jenë e arsyeshëm apo njerëzorë”,- tha presidenti ukrainas Zelensky.

Ngjarja e rëndë erdhi në ditën kur sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenber njoftoi se rreziku i drejtpërdrejtë që paraqet Rusia ndaj sigurisë europiane, ka nxitur aleacën veri-atlantike të planifikojë një rritje masive të forcave të saj të gatishmërisë së lartë. Nga 40 mijë trupa të tilla që ajo numëron aktualisht, ky numër llogaritet të shkojë në 300 mijë.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Rreth 46 emigrantë kanë humbur jetën brenda kamionit në Teksas

Të paktën 46 persona, të cilët raportohet se janë emigrantë, u gjetën të vdekur në një kamion të braktisur në periferi të San Antonios në Teksas. Nga informacionet e para thuhet se 16 të tjerë, përfshi këtu edhe fëmijë janë dërguar menjëherë në spital. 

San Antonio, rreth 150 milje larg nga kufiri SHBA- Meksikë, është një rrugë kyçe tranziti për kalimine emigrantëve në mënyrë të paligjshme. Shkak i tragjedisë mendohet te kenë qene kushtet e papërshtatshme në kamion, nxehtësia e madhe dhe mungesa e ujit.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Biden drejt samitit të Nato-s në Spanjë

Sot (e martë) pritet që presidenti i SHBA-së, Joe Biden të udhëtojë drejt Spanjës për fillimin e një samiti të Nato-s që pritet të fokusohet më tepër në pushtimin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë, pas përfundimit të takimeve përfundimtare me udhëheqësit e G7 në Gjermani.

Pas takimit me kancelarin Olaf Scholz të Gjermanisë, presidentin Emmanuel Macron dhe kryeministrin Boris Johnson të Mbretërisë së Bashkuar, Biden pritet të shkojë në Madrid.

Udhëheqësit që marrin pjesë në samitin e NATO-s pritet të miratojnë një “koncept strategjik” të ri që përshkruan synimet e aleancës së mbrojtjes për dekadën e ardhshme.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sulmi në Oslo: Me mijëra njerëz protestojnë pavarësisht thirrjes së policisë

Protestuesit e komunitetit LGBT në Norvegji janë përballur me forcat policore teksa protestonin në Oslo, për ngjarjen tragjike të ndodhur pak ditë më parë, në një prej clube-ve gay më të famshme të vendit.

Dy persona u vranë dhe 21 të tjerë u plagosën të shtunën pasi një person i armatosur goditi me armë në disa prej bareve më kryesore të kryeqytetit. Autoritetet e përshkruan sulmin si "terrorist" dhe kërkuan që të gjithë eventet e organizuara nga LGBT të anulohen për arsye sigurie. Kjo sepse sipas policisë, ekstremistët i konsiderojnë njerëzit e këtij komuniteti si "armiq".

Sidoqoftë, me mijëra veta vendosën të mos e dëgjonin këshillën e dhënë dhe u mblodhën për të protestuar masivisht, me pankarta në duar ku shkruhej: "S'mund të na anuloni" si dhe "liri seksuale". 

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Burimi: BBC, CNN

MOS I HUMBISNI