Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

14 Maj 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ushtari i parë rus del në gjyq në Ukrainë për krime lufte

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: AP/Efrem Lukatsky

Një ushtar rus është paraqitur në gjykatë i akuzuar për vrasjen e një burri të paarmatosur me biçikletë. Ky është gjyqi i parë për krimet e luftës në Ukrainë që kur Vladimir Putin pushtoi vendin.

21-vjeçari Vadim Shyrimarin akuzohet për vrasjen me paramendim të një 62-vjeçari, i cili nuk u bë i ditur në gjykatë. Shysimarin po mbahet në paraburgim. Çështja është planifikuar të rifillojë të mërkurën. Avokati i Shysimarin tha se klienti i tij kishte pranuar vrasjen e viktimës, por nuk kishte diskutuar ende nëse do të pranonte fajësinë.

Koreja e Veriut: Kim Jong-un e shpall shpërthimin e Covid një "katastrofë të madhe"

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Jon Chol Jin/AP

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, e ka shpallur shpërthimin e parë të Covid-19 në vend një "katastrofë të madhe" pasi raportoi 21 vdekje të tjera. Media shtetërore tha se 174,440 raportuan se kishin temperaturë vetëm të premten, ndërkohë që vendi përpiqet të ngadalësojë përhapjen e Covid-19 në popullsinë e pavaksinuar. Media shtetërore nuk tha konkretisht se sa nga rastet e njerëzve me temperaturë dhe vdekjet u konfirmuan si raste Covid-19.

Rajoni separatist i Gjeorgjisë do të mbajë referendum për t’u bashkuar me Rusinë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Reuters

Rajoni separatist i Gjeorgjisë, Osetia Jugore, do të mbajë një referendum për bashkimin me Rusinë më 17 korrik, njoftoi të premten udhëheqësi i rajonit.

"Anatoly Bibilov nënshkroi një dekret për mbajtjen e një referendumi në Republikën e Osetisë Jugore," tha zyra e tij në një deklaratë, duke përmendur "aspiratën historike" të popullit të tij për t'u bashkuar me Rusinë.

Indi: 27 njerëz ndërrojnë jetë pas shpërthimit të zjarrit në një ndërtesë tregtare

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Dinesh Joshi/AP

Të paktën 27 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një zjarr i madh në një ndërtesë tregtare në kryeqytetin e Indisë, Delhi. Zjarri shpërtheu në ndërtesën katërkatëshe pranë një stacioni hekurudhor në orët e vona të pasdites të së premtes, por shkaku i tij nuk ishte i qartë.

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ka vdekur në moshën 73-vjeçare

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Jamal Saidi/Reuters

Sundimtari i vjetër i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ka vdekur në moshën 73-vjeçare, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Khalifa mbikëqyri pjesën më të madhe të rritjes ekonomike të vendit dhe emri i tij u përjetësua në ndërtesën më të lartë në botë, Burj Khalifa, pasi shpëtoi Dubain e dëmtuar nga borxhet gjatë krizës financiare më shumë se një dekadë më parë.

MOS I HUMBISNI