Fashion News

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike të yjeve të njohur

Shkruar nga Anabel

1 Prill 2022

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Patrick Demarchelier, fotografi i modës, autori i shumë portreteve ikonike të personaliteteve të njohur në mbarë botën, u nda nga jeta në moshën 78-vjeçare. Njoftimi u bë publik në llogarinë e tij në Instagram, ku nuk përmendet shkaku i vdekjes.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by [email protected] (@patrickdemarchelier)

Demarchelier lindi në qytetin Le Havre në Normandi. Ai punoi me figura të rëndësishme si Madonna,

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Beyonce,

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Cindy Crowford,

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Kate Moss etj,

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by [email protected] (@patrickdemarchelier)

dhe ishte fotografi personal i Princeshës Diana.

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Fotot e tij ikonike u bënë pjesë e revistave më të famshme në botë si Vogue, Rolling Stone, Elle, Glamour, Harper's Bazaar etj.

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Fotografi gjithashtu bashkëpunoi me shumë shtëpi të famshme të modës duke përfshirë Chanel, Giorgio Armani, Dior, Versace e shumë të tjerë.

Ndahet nga jeta fotografi që realizoi disa nga fotot më ikonike

Në vitin 2018, ai u akuzua nga 7 modele për sulm seksual, akuza të cilat i mohoi. Patrick Demarchelier la pas gruan, Mian, me të cilën pati 3 djem.