Pushteti

Pushtimi i Ukrainës: Krerët botërorë kundër Putin

Shkruar nga Anabel

24 Shkurt 2022

Pushtimi i Ukrainës: Krerët botërorë kundër Putin

Ukraina ka ndërprerë zyrtarisht të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Rusinë nga 24 shkurti

Deklaratën e bëri presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një konference për shtyp.  Zelensky urdhëroi gjithashtu t’u shpërndahen armë veteranëve dhe çdo qytetari ukrainas që do të mbrojë vendin.

Deri më tani të paktën 8 persona kanë humbur jetën prej sulmeve, ndërkohë që qytetarët e frikësuar po larohen nga Kievi. 

Ç'qëndrim mbajnë krerët botërorë?

Kryeministri australian e quan "brutal" dhe "të paprovokuar" sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës

Kreu i Australisë, Scott Morrison e ka dënuar pushtimin rus ndaj Ukrainës duke e quajtur si brutal, duke shtuar se Rusia po shkel në mënyrë flagrante të drejtën ndërkombëtare dhe kartën e OKB-së.

"Rusia zgjodhi luftën."- u shpreh ai gjatë një konference të dhënë ditën e sotme, duke njoftuar për sanksione të reja ndaj 25 individëve dhe 4 institucioneve financiare ruse.

Morrison tha se sanksionet e reja do të synojnë komandantët e ushtrisë, zëvendësministrat e mbrojtjes dhe mercenarët rusë të cilët janë "përgjegjës për agresionin e paprovokuar dhe të papranueshëm", si dhe bizneset që ishin përfshirë në zhvillimin dhe shitjen e teknologjisë ushtarake dhe armëve.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së: Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës, një nga orët më të errëta për Europën që pas Luftës së Dytë Botërore

Sipas Josep Borrell, ky pushtim është momenti më i errët për Europën pas 80 vitesh. Përfaqësuesi i lartë i BE-së i premtoi Ukrainës mbështetje urgjente nga ana e vendeve europiane.

Pas bisedës me presidenten e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, Borrell tha se masat ndëshkuese nga blloku 27-anëtarësh kundër Rusisë do të ishin "paketa më e ashpër e sanksioneve që është zbatuar ndonjëherë".

Von der Leyen tha se do të paraqesë sanksione “masive dhe strategjike” kundër Rusisë për miratim më vonë gjatë ditës së sotme.

Kreu britanik për sulmet ruse: "Katastrofë për kontinentin tonë."

Përmes një mesazhi në Twitter, kryeministri anglez, Boris Johnson dha publikisht mbështetjen dhe ndihmën e tij në lidhje me situatën e krijuar në Ukrainë. 

“Do të flas edhe me liderët e tjerë të G7 dhe po bëj thirrje për një takim urgjent të të gjithë liderëve të NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur”.- shkruan ndër të tjera ai në postimin e publikuar pak më parë.

Berlini dhe Parisi ndriçojnë ndërtesat identifikuese të tyre me ngjyrat e flamurit Ukrainas

Në shenjë solidariteti, Parisi dhe Berlini vendosën të ndriçonin ndërtesat e tyre kryesore me ngjyrët përfaqësuese të flamurit ukrainas, blu dhe të verdhë, si për të treguar bashkim në një moment kaq delikat si ky për Ukrainën.

Në Paris, bashkia e qytetit është mbuluar po nga këto ngjyra si një formë për të treguar qartazi qëndrimin dhe mbështetjen e Francës.

Pushtimi i Ukrainës: Krerët botërorë kundër Putin

Nga ana tjetër, edhe Brandenburg Gate, një prej ndërtesave që konsiderohet pikë referimi në Berlin, është mbuluar gjithashtu me ngjyrat nacionale ukrainase.

Pushtimi i Ukrainës: Krerët botërorë kundër Putin

Burimi: CNN, The Guardian, Reuters