Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

29 Janar 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Deklarata e kreut të spitaleve shkakton zemërim në Francë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kreu i spitaleve në Paris ka ngritur pyetjen nëse pacientët e infektuar me Covid që kanë refuzuar të vaksinohen duhet të tarifohen për trajtimin urgjent në rast se sëmuren rëndë.

Martin Hirsch tha se trajtimi spitalor ishte i hapur për të gjithë njerëzit, por vuri në dyshim nëse duhej të shkonte paralelisht me "përgjegjësinë, duke i lejuar të gjithë të përfitojnë”.

“Kur një mjet parandalimi falas është i disponueshëm, mund të përdoret, njihet si diçka e dobishme nga komuniteti shkencor dhe ju e refuzoni atë, a e bëni këtë pa pësuar asnjë pasojë? Po them se do t'ju trajtojmë, por nuk ka asnjë arsye pse nuk duhet të keni pasoja kur do të ketë pacientë të tjerë që kanë vështirësi të marrin trajtim dhe nuk mund të bëjnë asgjë për këtë,” tha Hirsch për programin televiziv “C à vous”.

Komentet e tij kanë provokuar zemërim dhe thirrje për dorëheqjen. Mjeku Christopher Prudhomme tha se komentet e Hirsch ishin skandaloze. “Kjo nuk është puna e tij. Nëse hyjmë në spiralen e përzgjedhjes së pacientëve, a duhet t'i detyrojmë duhanpirësit të paguajnë për trajtimin e kancerit të mushkërive apo të ndëshkojmë obezët sepse hanë shumë?”

Kriza në Ukrainë: Putin thotë se Perëndimi ka injoruar kërkesat ruse 

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Rusia tha të premten se nuk do të fillonte një luftë në Ukrainë, por paralajmëroi se SHBA dhe NATO kanë injoruar kërkesat e saj dhe kanë lënë pak hapësirë për kompromis.

Presidenti Vladimir Putin i tha homologut të tij francez Emmanuel Macron se Perëndimi ka injoruar shqetësimet kryesore të Rusisë për zgjerimin e NATO-s dhe vendosjen e armëve dhe forcave të aleancës.

Ndërkohë kryediplomati rus Sergei Lavrov tha të premten se Moska nuk dëshiron luftë. "Nuk do të ketë luftë për aq sa varet nga Federata Ruse, ne nuk duam luftë," tha Lavrov në një intervistë të drejtpërdrejtë me stacionet radiofonike ruse. “Por ne nuk do të lejojmë që interesat tona të shkelen në mënyrë të vrazhdë dhe të injorohen.”

Komentet e tij erdhën një ditë pasi presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi se ekzistonte një mundësi e një pushtimi rus në Ukrainë.

Lexo për më shumë informacion: Ç’duhet të dini për konfliktin që po ndodh në Rusi-Ukrainë dhe rrezikun e Luftës së Tretë Botërore

Papa Françesku thotë se keqinformimi për vaksinën e Covid shkel të drejtat e njeriut

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Papa Françesku tha se keqinformimi për pandeminë e Covid-19 dhe vaksinat është një shkelje e të drejtave të njeriut.

Ai dënoi "shtrembërimin e realitetit bazuar te frika" të premten, gjatë një takimi me gazetarët katolikë që kanë formuar një rrjet të kontrollit të fakteve.

Është hera e dytë në më pak se një muaj që Papa ka folur kundër keqinformimit gjatë pandemisë. 85-vjeçari ka bërë thirrje për një gazetari të përgjegjshme që kërkon të vërtetën dhe respekton individët.

Suedia po planifikon të ulë dënimet për dëshmitarët kyç për të luftuar krimin e organizuar

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Suedia njoftoi planet e reja për të luftuar bandat duke ulur dënimet për ata që bashkëpunojnë me policinë.

Propozimi përqendrohet te të dyshuarit dhe dëshmitarët kryesorë të cilët mund të bashkëpunojnë me policinë për të ndihmuar në identifikimin e autorëve të tjerë.

Kriminelëve suedezë aktualisht mund t'u ulet dënimi nëse bashkëpunojnë me hetuesit në rastin e tyre, por jo duke ndihmuar në kapjen e të tjerëve.

Burimet: Guardian, Euronews

MOS I HUMBISNI