Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

23 Janar 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Jacinda Ardern anulon dasmën ndërkohë që Zelanda e Re përgatitet për rritjen e rasteve të Omicron

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Omicron ka filluar të përhapet në komunitet në Zelandën e Re, tha Jacinda Ardern, që do të thotë se i gjithë vendi do të vendoset në nivelin më të lartë të kufizimeve.

Përhapja e Omicron e ka detyruar gjithashtu kryeministren të anulojë dasmën me Clarke Gayford, e cila do të mbahej në javët e ardhshme. Ardern tha të dielën se vendi do të përpiqet të ngadalësojë përhapjen e Omicron, por pritet që Zelanda e Re të arrinte 1,000 raste në ditë në javët e ardhshme dhe mijëra në ditë pas kësaj. Zelanda e Re nuk është përballur më parë me këtë nivel infeksioni.

Turqi: Arrestohet gazetarja e njohur për fyerje të presidentit Erdogan

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një gazetare e njohur e televizionit turk është arrestuar dhe mund të dënohet me burg pasi u akuzua për fyerje të presidentit të vendit, Recep Tayyip Erdogan. Policia e ndaloi Sedef Kabas në shtëpinë e saj në orën 2 të mëngjesit të së shtunës dhe e çoi në një stacion policie, përpara se të përballej me gjykatën dhe të burgosej në pritje të gjyqit.

Fyerja e supozuar ishte një fjalë e urtë që Kabas e shprehu si në një kanal televiziv opozitar ashtu edhe në llogarinë e saj në Twitter. Fjala e urtë përkthehet: “Kur vjen kau në pallat, nuk bëhet mbret. Por pallati bëhet hambar.”

Mijëra njerëz janë akuzuar dhe dënuar për krimin e fyerjes së Erdoganit në shtatë vitet që kur ai kaloi nga kryeministër në president.

Aventurieri francez, 75 vjeç, vdes në përpjekje për të vozitur përtej Atlantikut

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një francez 75-vjeçar që tentoi të kalojë me vozitje përtej Atlantikut “për të qeshur në pleqëri” është gjetur i vdekur në kabinën e tij në det. Rojet bregdetare portugeze gjetën të premten varkën e përmbysur të Jean-Jacques Savin në arkipelagun e Azores. Ata dërguan një zhytës të shtunën për ta kontrolluar atë, shtoi ekipi i tij, por trupi i ish-parashutistit "u gjet i pajetë brenda kabinës".

Kreu i marinës gjermane jep dorëheqjen pasi tha se Putin meriton respekt për Ukrainën

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shefi i marinës gjermane ka dhënë dorëheqjen pasi tha se presidenti rus, Vladimir Putin, meritonte respekt, ndërkohë që ekziston frikë për një pushtim të Ukrainës dhe tensione midis Berlinit dhe Kievit për furnizimet me armë.

Duke folur në një takim në New Delhi të premten, zëvendës-admirali Kay-Achim Schonbach tha se ideja se Rusia donte të pushtonte Ukrainën ishte "marrëzi" dhe se gjithçka që Putini "do me të vërtetë është respekti". Rusia ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa në kufijtë e Ukrainës.

Në Europë protestohet për pasaportat e vaksinave të Covid

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetet europiane të shtunën për të protestuar ndaj pasaportave të detyrueshme të vaksinave dhe kërkesave të tjera që qeveritë kanë vendosur me shpresën për t'i dhënë fund pandemisë së koronavirusit.

Demonstrata u zhvilluan në Athinë, Helsinki, Londër, Paris dhe Stokholm.

MOS I HUMBISNI