Dieta

Studimi: Shtoni këtë super-ushqim në dietën tuaj për të menaxhuar peshën dhe presionin e gjakut

Shkruar nga Anabel

14 Korrik 2021

Studimi: Shtoni këtë super-ushqim në dietën tuaj për

Një dietë ushqimore që përmban drithëra mund të mbajë në kontroll peshën, presionin e gjakut dhe nivelet e sheqerit në gjak, sipas një studimi të ri.

“Të hani drithëra si pjesë e një diete të shëndetshme sjell përfitime shëndetësore dhe na ndihmon të humbasim peshë ose ta mbajmë atë në kontroll me rritjen në moshë,” tha (via CNN) autorja kryesore e studimit, Nicola McKeown, një shkencëtare në ekipin e epidemiologjisë ushqyese në Qendrën e Kërkimit të Ushqimit Njerëzor në Universitetin Tufts.

"Këto të dhëna sugjerojnë që njerëzit që hanë më shumë drithëra janë më të aftë të mbajnë në kontroll sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut me kalimin e kohës," tha McKeown. "Menaxhimi i këtyre faktorëve të rrezikut teksa plakemi mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës."

Studimi: Shtoni këtë super-ushqim në dietën tuaj për

Në studim, i cili u botua në The Journal of Nutrition, studiuesit ndoqën 3,100 njerëz në të 50-at e tyre në intervale të rregullta katër-vjeçare për 18 vjet, duke mundësuar kështu gjurmimin e ndryshimeve në zakonet e të ngrënit me kalimin e kohës.

Krahasuar me njerëzit që hëngrën më pak se gjysmën e racioneve të drithërave, njerëzit që hëngrën tre ose më shumë racione çdo ditë me kalimin e kohës kishin një rritje më të ulët në madhësinë e belit dhe një rënie më të madhe në nivelet e triglicerideve.

Një racion i vetëm me drithëra është një fetë bukë, një gjysmë filxhani tërshëre ose një gjysmë filxhan kafe me oriz.

Te drithërat futen të gjitha ushqimet e bëra nga gruri, orizi, tërshëra, misri, elbi, thekra, meli etj.