Art & Libra

Pas mbylljes së muzeut, vidhet piktura me vlerë miliona euro e Van Gogh

Shkruar nga Anabel

30 Mars 2020

Pas mbylljes së muzeut, vidhet piktura me vlerë miliona euro e Van
Autoportreti i Van Gogh, 1889, i cili mbahet në Musee d'Orsay, Paris, nuk është piktura e vjedhur.

Muzeu Singer Lauren, në dalje të Amsterdamit, njoftoi sot (e hënë, 30 mars) gjatë një konference për shtyp se piktura e vitit 1884 “Kopshti i famulltarit në Nuenen në pranverë” e njohur edhe si "Kopshti pranveror", është vjedhur. Muzeu qëndronte i mbyllur pas pandemisë së koronavirusit.

Piktura ishte marrë hua nga Muzeu Groninger në qytetin Groningen në Holandë.

“Është e tmerrshme për Groninger, është e tmerrshme për Singer Lauren. Por mbi të gjitha është e tmerrshme për të gjithë ne, sepse arti është atje për t’u parë dhe për t’u ndarë me të gjithë, që të na sjellë kënaqësi," tha drejtori i muzeut, Jan Rudolph de Lorm.

Pas mbylljes së muzeut, vidhet piktura me vlerë miliona euro e Van
Vlera e pikturës nuk dihet ende, megjithëse mediat lolake thonë se vlera e saj shkon nga 1 deri në 6 milionë euro, afërsisht 100-770 milionë lekë.

“Kopshti pranveror” u piktuara gjatë një periudhe të shkurtër kur Vincent van Gogh jetonte në qytetin holandez Nuenen, vend ku babai i të cilit shërbente si pastor në një famulli.

Pas mbylljes së muzeut, vidhet piktura me vlerë miliona euro e Van

Burimet: CNN, Deutsche Welle, ART News

MOS I HUMBISNI