KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Art & Libra

Elia Zaharia flet për librin kushtuar Mbretëreshës Geraldinë

Shkruar nga Anabel

9 Nëntor 2019

Elia Zaharia flet për librin kushtuar Mbretëreshës Geraldinë

Prej më shumë se dy vitesh, Elia Zaharia punon për të sjellë pranë lexuesit librin për fëmijë “Trëndafili i Bardhë”, ku rrëfen historinë e Mbretëreshës Geraldinë, sjellë në formën e një përralle klasike. Në një postim në Instagram, Elia tregoi më tepër detaje për librin.

“Kjo përrallë i kushtohet Mbretëreshës Geraldinë dhe jetës së saj nga fëmijëria deri në kurorëzimin në martesë me Mbretin Zog I,” shkruan ajo. “E kam shkruar me shumë dashuri, duke hulumtuar në kujtimet e saj të shkruara, në fotot e saj aq frymëzuese, në kujtimet e princit Leka, që u rrit nën përkujdesjet e saj.”

Posaçërisht për “Trëndafilin e Bardhë” janë krijuar mjeshtërisht ilustrime nga Ledia Kostandini, të cilat për ne që i kemi hedhur një sy, i kanë dhënë tjetër dimension dhe ndjeshmëri librit.

“Pa të kjo përrallë nuk do kishte kurrë këtë ndjeshmëri. E falenderoj Ledian time me gjithë zemër, për talentin e saj dhe gjithë përkushtimin gjatë këtij krijimi,” shkruan Zaharia.

“Trëndafili i Bardhë” do të jetë në Panairin e Librit, duke filluar nga data 13 nëntor, në stendën e shtëpisë botuese Albas.

Artikull i rekomanduar: Ky panair i librit do të jetë Panairi i VIP-ave

Elia Zaharia flet për librin kushtuar Mbretëreshës Geraldinë
Photo Courtesy of @Elia.Zaharia.Zogu/Instagram

MOS I HUMBISNI