Fitness

Një zgjidhje gjeniale për shqiptarët dembelë, sidomos për durrsakët, kuksianët dhe shkodranët

Shkruar nga Anabel

23 Tetor 2019

Një zgjidhje gjeniale për shqiptarët dembelë, sidomos

Siç mund ta keni lexuar, sipas të dhënave të Eurostat dhe Institutit të Statistikave, të përpunuara nga Monitor, shqiptarët janë më dembelët në Europë përsa i përket aktiviteti fizik (ecje, biçikletë, joga dhe aktivitete të tjera).

Lista e qyteteve, nga ata me më më shumë aktivitet deri te qytetet ku mungon aktiviteti fizik, vijon kështu:

1. Tirana
2. Vlora
3. Elbasani
4. Gjirokastra
5. Fieri
6. Dibra
7. Berati
8. Korça
9. Lezha
10. Shkodra
11. Kukësi
12. Durrësi

Vrapi redukton rrezikun nga kanceri, zvogëlon rrisqet e sëmundjeve kardiovaskulare, parandalon obezitetin dhe mbipeshën, ndihmon në tonifikimin e muskujve si edhe ndikon pozitivisht në shëndetin mendor. Thënë këto për të theksuar faktin që mungesa e aktivitetit fizik shoqërohet me sëmundje që çojnë deri në vdekje të parakohshme.

Nisur nga faktorët e mundshëm që mund t’i mbajnë shqiptarët larg aktivitetit fizik (si mungesa e kohës, informacionit apo parave), ekspertët këshillojnë një zgjidhje, që kursen kohë dhe po ashtu nuk kërkon burime financiare, siç është rasti i palestrave apo kurseve të tjera të aerobisë, joga dhe jo vetëm.

Njerëzit që vrapojnë 50 minuta në javë kanë të njëjtat përfitime sa ata që vrapojnë më shumë se 3 orë. Saktësisht 50 minuta në javë janë afro 7 minuta vrap/ecje e shpejtë në ditë.

Në një studim të universitetit të Iowa, sipas Yahoo, katër vite më parë, udhëheqësit e kërkimit shkencor u shprehën se 30 deri në 60 minuta vrap në javë ndikon në rritjen e jetëgjatësisë, cilësisë së jetës dhe ka përfitime të ngjashme shëndetësore me ata që vrapojnë më shumë.

Nëse vraponi të paktën 30-60 minuta në javë, reduktoni ndjeshëm rrezikun nga vdekja e parakohshme dhe sëmundjet e zemrës.

Artikuj të rekomanduar:

1. Ushtrime për dembelët: Tonifikoni trupin pa u ngritur fare nga krevati!

2. Jo më dhimbje shpine, qafe dhe mesi: 5 pozicione yoga që mund t’i bëni në punë!

3. Harrojeni abonimin në palestër: Këto video falas në YouTube janë fantastike!

4. Ky sport "mashkullor" është sekreti i grave me trupat më seksi

MOS I HUMBISNI