KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Shqipëria

Kur do të shpëtojmë nga vapa e padurueshme?

Shkruar nga Anabel

12 Gusht 2019

Që prej fillimit të gushtit, vendi ynë është pushtuar nga vala e të nxehtit afrikan si pothuajse gjithë vendet e tjera të Mesdheut. Ditët që lamë pas kanë shënuar temperaturat më të larta të verës, 41.6 gradë,duke e vështirësuar edhe më shumë situatën për njerëzit, që duket se kanë boshatisur rrugët e kryeqytetit duke gjetur paqe vetëm pranë detit.

Gjithsesi, shirat nuk do të vonojnë! Të mërkurën, parashikohet të marrë fund kjo valë e të nxehtit dhe temperaturat do të bien me të paktën 4 gradë celcius.

“3 valë të nxehti kemi pasur gjatë kësaj vere dhe kjo është e fundit. Parashikohet të marr fund ditën e mërkurë ku pritet të ketë vranësira dhe shira në territorin shqiptar sidomos gjatë pjesës së dytë të së mërkurës duke sjellë edhe rënie të temperaturave me të paktën 4 gradë celcius. Duke bërë që 15 ditëshin e dytë të gushtit vlerat termike të luhaten në 33 gradë afër vlerave normale klimaterike të muajit që ne ndodhemi.”- shprehet metereologia Adiola Bani për Top Channel.

Me pak fjalë, na kanë mbetur edhe pak ditë, që mund t’i përballojmë me sukses nëse ndjekim këto këshillat këtu.

Shtepi ne shitje

MOS I HUMBISNI