Top List

3 këngët më fantastike të Shqipërisë në Eurovision

Shkruar nga Anabel

16 Maj 2019

3 këngët më fantastike të Shqipërisë në

Bazuar në sondazhin për këngën më të mirë që ka përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision, 3 janë më të preferuarat e shqiptarëve me nj diferencë të theksuar votash.

Në vendin e tretë (17%): Elhaida Dani – “I’m Alive”, Eurovision Song Contest 2015

Videoklipi i “I’m Alive” u realizua në Shqipëri dhe Maqedoni dhe përqëndrohej në fuqizimin e grave në pozicione pune të dominuara nga burrat. Fill pasi u publikua, kënga arriti të kapte shumë shpejt shifrën e 1 milion shikimeve në YouTube dhe në më pak se një muaj u bë kënga e dytë më e klikuar në YouTube në Eurovision 2015. Teksi i këngës u shkrua nga Sokol Marsi dhe u përshtat në anglisht nga Linda Halimi. Me muzikën dhe orkestrimin u morën Zzap&Chriss dhe Darko Dimitrov.

Në vendin e dytë (20%): Rona Nishliu – “Suus”, Eurovision Song Contest 2012

Rona u bë këngëtarja nga Kosova që përfaqësonte Shqipërinë në garën e Eurovision. Në finalen në Baku në Azerbajxhan, Rona u rendit në vendin e pestë dhe është momentalisht është renditja më e lartë që ka arritur Shqipëria. Teksti u shkrua nga vetë Rona, ndërsa muzika u kompozua nga Florent Boshnjaku.

Në vendin e parë (32%): Eugent Bushpepa – “Mall”, Eurovision Song Contest 2018

“Mall” e Eugent Bushpepës u konsiderua një ndër këngët e preferuara të publikut europian një vit më parë, ndërsa Eugenti u cilësua si vokali më i mirë mashkullor. Këngëtari ishte autori i vetëm i këngës, e cila më pas u përpunua nga producenti britanik Jim Lowe. Videoklipi u realizua nga Ajola Xoxa dhe Anima Picture dhe përfshinte elementë të dashurisë lirike, e cila pengohej nga distanca dhe faktorë të tjerë.

Në kanalin e Eurovision Hub në YouTube u publikuan video me reagimet e të huajve kur dëgjonin këngën e Eugentit. Pjesa dërrmuese e reagimeve qenë të tipit: “WOW çfarë zëri”, “Ky djalë qëndron kaq i lirshëm në skenë”, “Nuk e kuptoj se çfarë thotë, por po më shijon jashtëzakonisht shumë.”

MOS I HUMBISNI