Social Buzz

Divorci më i shtrenjtë në histori: Sa përfitoi ish-gruaja e njeriut më të pasur në botë?

Shkruar nga Anabel

6 Prill 2019

Divorci më i shtrenjtë në histori: Sa përfitoi ish-gruaja e

Spekulimet për shumën që do të përfitojë ish-gruaja e Jeff Bezos, MacKenzie Bezos, kanë përfunduar. Përmes një deklarate në Twitter, MacKenzie është shprehur se do të përfitojë 25% të aksioneve të Amazon.

“Jam shumë e lumtur që do t’i kaloj atij të gjithë interesat e mia në Washington Post dhe Blue Origin dhe 75% të aksioneve tona në Amazon, plus të drejtën për të votuar mbi aksionet e mia si një mënyrë për të mbështetur kontributin e tij të vazhdueshëm.”

Kjo do të thotë se MacKenzie do të përfitojë 25% të aksioneve të tyre që përkthehet në 35 miliardë dollarë. Automatikisht ajo renditet tashmë sipas Forbes si gruaja e tretë më e pasur në botë, pas Françoise Bettencourt Meyers së L'Oréal (52.5 miliardë dollarë) dhe Alice Walton, vajza e Sam Walton (25.9 miliardë dollarë).

Divorci më i shtrenjtë në histori: Sa përfitoi ish-gruaja e

Ndonëse mendohej se divorci do ta rrëzonte nga froni Jeff Bezos-in si njeriu më i pasur në botë, nuk rezultoi kështu. Ai mbetet ende në vendin e parë me 110 miliardë dollarë pasuri, i ndjekur nga themeluesi i Microsoft, Bill Gates me 100 miliardë dollarë.

Divorci i tyre është tashmë divorci më i shtrenjtë në histori, duke mundur atë të Jocelyn Wildenstein dhe Alec Wildenstein, $2.5 miliardë.

Fill pas lajmit të divorcit në janar të këtij viti, nisën zërat se Bezos kishte një lidhje jashtëmartesore me një ish-prezantuese në Fox, Lauren Sanchez, që prej qershorit të vitit 2018, sipas National Enquirer.

Divorci më i shtrenjtë në histori: Sa përfitoi ish-gruaja e

Një tjetër burim pranë Jeff Bezos tha asokohe për Daily Mail se ai filloi të takohej me Sanchez pasi u nda nga gruaja, megjithëse National Enquirer pretendon se në fakt çifti u përfshi në një histori tradhtie.

Pavarësisht lajmeve të tabloidëve, deklarata e MacKenzie-t tregon respekt dhe mirënjohje për ish-bashkëshortin. Sigurisht që të dyja palët kanë interesa të përbashkëta në biznes, ndaj nuk është fort befasues njoftimi i saj.

MacKenzie ishte një ndër punonjëset e para të Amazon dhe u njoh me Jeff para se ai të themelonte kompaninë. Ata janë prindër të 4 fëmijëve.