Flokët

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin në rrjet: Ç’duhet të dish?

Shkruar nga Anabel

10 Korrik 2024

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin

Mendoni për yllin tuaj të preferuar të Hollywood-it; sa më i madh “ylli”, aq më mirë. Tani imagjinojeni atë si një siluetë të thjeshtë. Cila është veçoria që del më shumë në pah? Vëmë bast se janë flokët e tyre.

Çdo yll i madh ka një pamje të veçantë – për Taylor Swift janë buzët e saj ikonike të kuqe, për Kim Kardashian, është trupi i saj. Megjithatë, sipas TikTok-ut, të gjitha këto janë dytësore krahasuar me flokët e tyre.

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin
PIERRE SUU/GETTY; JON KOPALOFF/WIREIMAGE

Në "Teorinë e flokëve të Hollywood-it", për të arritur statusin e ikonës, gjithçka që të duhet është një stil flokësh i dallueshëm dhe një ëndërr.

Pamja identifikuesve nuk është diçka e re për artin e famës. Janë vitet e para të karrierës së një ylli ku një stil flokësh i veçantë është më i rëndësishmi, sepse është mënyra se si ata e prezantojnë emrin e tyre në botë. Kemi flokët jeshilë të Billie Eilish-it, flokët rozë të Nicki Minaj gjatë periudhës së saj "Pink" dhe prerjen “tas” të Justin Bieber-it.

Shpjegimi i teorisë

Teoria thotë se një pamje karakteristike është çelësi për të ndihmuar yjet të bëhen të famshëm kaq shpejt. Ndoshta nuk ka një shembull më të mirë aktual të teorisë në veprim se sa Ice Spice. Kur ajo fitoi titullin e "America’s sweetheart" me “Munch,” flokët e saj të ndritshëm, kaçurrela dolën në pah sepse ishin të dallueshëm dhe menjëherë të njohur si të veçori dalluese e saj.

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin

Edhe pse ajo ka ndryshuar pamjen e saj duke eksperimentuar me flokë të drejtë ose në ngjyrë rozë, gjithmonë do të njihet për kaçurrelat e saj.

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin

Nuk është vetëm ngjyra e flokëve që përputhet me teorinë, gjithashtu stilet dhe prerjet kanë rëndësi.

Për shembull, kur themi "flokë të kapur bisht", askush në botë nuk është aq i lidhur me këtë fjalë sa Ariana Grande. Flokët kanë luajtur gjithmonë një rol të madh në imazhin e Grande, dhe kur ajo nisi në Nickelodeon, ajo kishte flokë të kuq të errët që ishin të lidhur ngushtë me personazhin e saj, Kat.

“Teoria e flokëve të Hollywood-it” po bën namin
MEGA

 

Kur ishte koha për të lënë pas personazhin dhe për të kaluar në të qenit një yll pop, ajo ndryshoi pamje me flokët e saj ikonik të kapur bisht lart.

Për ju që doni të bëheni të famshëm, çfarë prisni? Lini një orar sa më shpejt te parukierja juaj!

Artikuj të sugjeruar: