Kuzhina

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën ditëve të nxehta

Shkruar nga Anabel

9 Korrik 2024

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

I nxehti ta largon oreksin, por të rrish pa ngrënë do të thotë të mos përballosh dot temperaturat e larta. Më poshtë, pesë gatime të shkurtra, të freskëta, pa nxehtësi, që do t’ju shpëtojnë jetën.

Makarona me salcë domatesh 

Në vaj ulliri, kaurdisni një hudhër të prerë hollë. Pastaj, fikni sobën dhe shtoni domate të prera imët dhe lërini aty për 30 sekonda. Shtoni borzilok, kripë dhe piper sipas dëshirës. Shtoni makarona e ziera paraprakisht dhe përfundojeni me pak vaj ulliri.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Granita me ananas

Gjeni një ananas të pjekur dhe qërojeni. Më pas vendoseni në ngrirje dhe lëreni aty gjatë natës. Të nesërmen grijeni. Dekorojeni me mente te prerë hollë ose borzilok. Shërbejeni në një gotë të gjatë akulloreje me creme fraiche sipër, ca kubikë ananasi të freksët dhe pakëz sheqer të spërkatur.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Koktej

Kur është vapë, kemi nevojë për më shumë lëngje dhe më pak alkool, kështu që një koktej i lehtë për t’u bërë është gjithnjë zgjedhje e mirë. Sherry, verë port, vermuth, Campari, martini, me akull, shoqëruar me ujë tonik, pije me gaz, limonatë ose një miksim i të trejave. Dekoroni me ç’të keni pranë: një fetë portokalli ose limoni, mente ose rozmarinë.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Supë vegane me bajame

Merrni një grusht bajame dhe futini në blender. Grijini deri sa të kthehen në pastë dhe ngadalë shtoni ujë deri sa të kthehet në një supë të butë. Shtoni uthull Sherry, pak hudhër, vaj ulliri dhe pak kripë. Vendoseni nëpër tasa dhe sipër dekoroni me fruta të freskëta si qershi, rrush ose pjepër të ftohtë.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Lassi me ujë trëndafili

Ky gatim indian konsiston në miksimin e kosit pa yndyrë me qumësht soje, në masa të barabarta. Shtoni ujë trëndafili, gonxhe të gjelbërta kardamomi, lëng shege, pak kripë dhe sheqer.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Akullore me banane dhe tërshërë

Përgatitet për rreth 5 minuta, ka shijen e një ëmbëlsireje, nuk ka sheqer të tepruar dhe është e pasur me fibra dhe proteina. Ju duhen:

- 3 banane të prera dhe të ngrira
- 1/2 gotë qumësht
- 1/2 gotë me tërshërë
- 1/4 gotë me rrush të thatë
- 1 lugë kanellë
- 1 lugë pudër proteinike me vanilje (Mund të përdorni pudër vaniljeje të thjeshtë)

Vendosini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin formë të njëtrajtshme. Shoqërojeni me rrush të thatë, sipas dëshirës. Mund ta konsumoni në moment ose ta vendosni në ngrirje dhe ta konsumoni më vonë.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Akullore me copa frutash

Në fillim duhet të zgjidhni një enë mbajtëse ku do të hidhni përbërjen. Përgjithësisht preferohen kupa të gatshme, por mund të përdorni edhe enë të tjera, rezistente ndaj temperaturave të ftohta. Në blender, vendosni copa frutash sipas dëshirës. Mund të shtoni qumësht lope, qumësht kokosi pa sheqer ose edhe ujë të gazuar, mjaltë, vanilje etj., në varësi të dëshirës. Më pas, vendosni enët me lëngun e frutave të grira në frigorifer në zonën e ngrirjes dhe prisni të paktën tri orë përpara se t’i konsumoni. Për një rezultat më të mirë, lërini një natë.

Disa gatime freskuese që do t’ju shpëtojnë jetën

Burimet: Dish On Sea, Two Peas & Their Pod, The Nutritionist Review