Sport

Trajneri Sylvinho flet pas humbjes kundër Italisë: “U përballëm kundër një ekipi të madh”

Shkruar nga Anabel

16 Qershor 2024

Trajneri Sylvinho flet pas humbjes kundër Italisë: “U

Trajneri i kombëtares shqiptare, Sylvio Mendes Campos Júnior, ka folur për Sky Sport, pas humbjes kundrejt Italisë, me rezultatin 2-1. Trajneri brazilian tregoi se çfarë nuk shkoi, duke i dhënë edhe meritat një ekipi të madh si Italia.

“Ishim disi nervozë në lidhje me debutimin. Nuk ishte e lehtë, pasi është vetëm Europiani i dytë për ne dhe jemi një skuadër e re. Nuk i bëm dëm Italisë. Ishte e vështirë të mbanim nën kontroll mesfushorë si Barella dhe Jorginho”, tha ai, referuar dy prej futbollistëve më të mirë të mbrëmjes së djeshme në ekipin italian.

Sylvinho përmendi rastin ku për pak Shqipëria barazoi, duke shtuar se ndeshja nuk ishte e lehtë. “Gjithsesi, ne mbetëm në lojë dhe rrezikuam të barazonim në fund më Manajn. Nuk ishte një ndeshje e lehtë, u përballëm kundër një ekipi të madh. Menduam të qëndronim gjithmonë në ndeshje deri në fund, por ishte shumë e vështirë t’ia hiqnim qarkullimin e topit Italisë”, tha ai.

Sylvinho ishte i vetëdijshëm që në 20-25 minutat e para performanca nuk ishte më e mira dhe se sfida ishte shumë e vështirë. Por, ai tha se atmosfera ishte fantastike dhe se futbollistët luftuan deri në fund për një barazim.

“Nuk duhet të harrojmë që kemi bërë një rrugëtim fantastik, me shumë sakrifica, për të qenë në këtë Europian. Sigurisht që punojmë 12 orë në ditë për ekipin dhe jemi këtu për të fituar ndeshjet, por sigurisht u kam thënë futbollistëve të shijojnë më maksimum këtë shans për të luajtur në Europian”, përfundoi ai.

Artikuj të sugjeruar: