Bota

Përmes fotove: Bota në 1 javë

Shkruar nga Anabel

8 Qershor 2024

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Marko ?urica/Reuters

Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Omar Al Qatta/AFP/Getty Images

Një vajzë palestineze në kampin e refugjatëve “Jabalia”.

Norogachi, Meksikë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: José Luis González/Reuters

Indigjenët Raramuri presin të votojnë në zgjedhjet e përgjithshme në një qendër votimi. Claudia Sheinbaum triumfoi me një fitore dërrmuese, duke u bërë kështu presidentja e parë grua në Meksikë.

Kiev, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Alina Smutko/Reuters

Një vajzë strehohet me familjen e saj brenda një stacioni nëntokësor gjatë një sulmi rus. Joe Biden këtë javë i kërkoi falje publike presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, për vonesën në aprovimin e ndihmave ushtarake, të cilat shkaktuan përparim të forcave ruse në Ukrainë.

Nuseirat, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Majdi Fathi/NurPhoto/Rex/Shutterstock

Palestinezët shohin dëmet e një shkolle, e cila u godit nga bombardimet izraelite. Raketat goditën katin e dytë dhe të tretë të shkollës “al-Sardi”, ku OKB-ja tha se rreth 6,000 njerëz strehoheshin. Të paktën 33 persona, përfshirë 12 gra dhe fëmijë, u vranë, sipas të dhënave të spitalit dhe një dëshmitari okular.

Kiev, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Roman Pilipey/AFP/Getty Images

Njerëzit marrin pjesë në funeralin e Iryna 'Cheka' Tsybukh, një mjeke e batalionit vullnetar të “Hospitallers”, e cila u vra në aksion në Kharkiv, në manastirin një manastir.

Portsmouth, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Henry Nicholls/AFP/Getty Images

Veteranët nisen në bordin e një anijeje ndërsa udhëtojnë nga Portsmouth në Caen për të marrë pjesë në përkujtimet e 80-vjetorit të zbarkimit të aleatëve në Francë në vitin 1944. Mbreti Charles u bëri homazhe veteranëve të “Day-D”, në ngjarjen përkujtimore në Portsmouth, duke thënë se: "Historitë që shprehin guximin, qëndrueshmërinë dhe solidaritetin e tyre na motivojnë, na frymëzojnë dhe na kujtojnë se i detyrohemi shumë këtij brezi të madh, i cili tragjikisht, po pakësohet”.

Normandi, Francë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Daniel Cole/AP

Njerëzit kërcejnë në sheshin e qytetit Sainte-Mere-Eglise. Veteranët e Luftës së Dytë Botërore nga e gjithë SHBA, si dhe Britania dhe Kanadaja u mblodhën në Normandi këtë javë për të përkujtuar 80 vitet e zbarkimit të aleatëve, që ndihmuan në humbjen e Hitlerit.

Port-au-Prince, Haiti

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Orlando Barría/EPA

Një grua ecën pranë një makine të blinduar.

Uitenhage, Afrika e Jugut

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Gianluigi Guercia/AFP/Getty Images

Një grua ulet me fëmijët e saj mes mbeturinave, në një zonë të prekur nga përmbytjet. Përmbytjet e shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm dhe erërat e forta në bregun lindor të Afrikës së Jugut vranë të paktën 22 persona.

Ciudad Juarez, Meksikë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Adrees Latif/Reuters

Ushtarët e gardës kombëtare në sfond, shohin një burrë nga Venezuela, i cili mbron vajzën e saj shtatëvjeçare Aranza në kufirin midis Ciudad Juarez dhe El Paso në Teksas.

Nuevo Carti, Panama

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Matias Delacroix/AP

Banorët e ishullit Gardi Sugdub ecin nëpër shtëpitë e tyre të reja në Nuevo Carti. Rreth 300 familje u shpërngulën për shkak të paralajmërimeve të qeverisë, pasi ata ndodhen në rrezik për jetën, prej ngritjes së nivelit të detit.

Appleby, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ian Forsyth/Getty Images

Udhëtarët lajnë kuajt në lumin Eden gjatë “Panairit të Kuajve Appleby”. Panairi është një mbledhje vjetore për komunitetet cigane e nomade.

Clacton-on-Sea, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ben Stansall/AFP/Getty Images

Lideri i sapovendosur i partisë populiste të djathë, Nigel Farage, reagon teksa i hidhet një lëng në fytyrë, gjatë nisjes së fushatës së tij zgjedhore të përgjithshme.

Jeruzalem

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Atef Safadi/EPA

Ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Itamar Ben-Gvir, mbërrin në marshin tradicional për izraelitët në Jeruzalem. Marshi nis izraelitët hyjnë që në lagjen myslimane përmes portës simbolike të Damaskut dhe ecin drejt Murit Perëndimor, duke valëvitur flamurin kombëtar. Kjo traditë zhvillohet rreth perëndimit të diellit në atë që Izraeli e quan ‘Dita e Jerusalemit’, duke shënuar kapjen dhe pushtimin e gjysmës lindore të qytetit.

Izrael

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Amir Cohen/Reuters

Një ushtar izraelit gëzon pasi u kthye nga Rripi i Gazës pranë kufirit Izrael-Gaza. Benjamin Netanyahu ka përsëritur se Hamasi duhet të shkatërrohet plotësisht përpara se Izraeli të pranojë t'i japë fund luftës në Gaza.

Jenin, Bregu Perëndimor

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Majdi Mohammed/AP

Personat e armatosur mbajnë armët sipër, ndërsa palestinezët vajtojnë trupat e familjarëve të ndjerë gjatë funeralit.

Tel Aviv, Izrael

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Marko ?urica/Reuters

Një grua me një armë bën blerje në një furrë buke në Tel Aviv.

Paris, Francë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Jean-François Badias/AP

Iga Swiatek nga Polonia ndeshet me Coco Gauff, gjatë gjysmëfinales së “French Open”.

Londër, Angli

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Alastair Grant/AP

Portieri i Dortmundit, Gregor Kobel, nuk arrin të shpëtojë topin dhe Dani Carvajal shënon golin e parë të Real Madridit gjatë finales së Ligës së Kampionëve në Wembley.

Camp Hill, Pensilvani

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Sean Simmers/The Patriot-News/AP

Stafi i agjencisë së kafshëve të egra, zjarrfikësit dhe policia përdorin një mbluesë të madhe për të kapur një ari të egër, i cili bie nga pema.