Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

9 Maj 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Përdorimi i armëve kimike: Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për përdorimin e armëve kimike gjatë sulmeve të tyre. Armët kimike janë të ndaluara, sipas Konventës së Armëve Kimike. Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike është shprehur se akuzat nga të dyja palët nuk ishin të mjaftueshme për të vërtetuar përdorimin e tyre. “Situata mbetet e paqëndrueshme dhe jashtëzakonisht shqetësuese në lidhje me rishfaqjen e mundshme të përdorimit të kimikateve toksike si armë”, u shpreh organizata në një deklaratë.
 
As Ukraina dhe as Rusia nuk i kanë kërkuar kësaj organizate që të hetojë përdorimin e pretenduar të armëve kimike. Rusia ka mohuar edhe akuzat e ardhura nga SHBA se vendi pushtues kishte përdorur kloropicrin, agjent mbytës, kundrejt trupave ukrainase si një “metodë lufte”.

Izraeli dhe Hezbollah kryejnë sulme të njëpasnjëshme

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Izraeli ka kryer sulme të shumta ajrore në jug të Libanit, ndaj grupit islamik, Hezbollah. Edhe ky i fundit ka pranuar sulmet me raketa e dronë ndaj Izraelit më 8 maj, ndërsa paralajmërohet se kjo verë do të jetë mjaft “e nxehtë” në rajonin kufitar të shteteve.
 
Sulmet izraelite kanë vrarë tre luftëtarë palestinezë në radhët e Xhihadit Islamik, si dhe një luftëtar të Hezbollahut, pasi u tha se ushtria e Izraelit goditi strukturat ushtarake që i përkisnin Hezbollahut, grup i shpallur terrorist nga BE dhe SHBA dhe i mbështetur nga Irani.
 
Konflikti mes palëve ka nisur qysh prej tetorit, në të njëjtën kohë me luftën në Gazë.

TikTok padit SHBA

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

TikTok ka ngritur një padi ndaj SHBA për të bllokuar ligjin e ndalimit të përdorimit të aplikacionit për miliona amerikanë. TikTok dhe kompania mëmë ByteDance, kanë ngritur padinë gjatë kësaj jave dhe mund të krijohet një luftë ligjore e zgjatur, e cila do të vendosë nëse ka të drejtë shteti apo rrjeti social.
 
Kompania e njohur ngriti pretendimin se ligji, i cili u miratua nga Senati amerikan dhe u nënshkrua nga Joe Biden, është kundër kushtetutës. “Kongresi ka ndërmarrë hapin e paprecedentë për të veçuar dhe ndaluar shprehimisht TikTok, një forum të gjallë në internet për fjalën dhe shprehjen e sigurt, të përdorur nga 170 milionë amerikanë për të krijuar, shpërndarë dhe parë video në internet,” shprehet ByteDance në padi.

Poloni/ Shërbimet speciale gjejnë pajisje përgjimi në sallën e takimit të ministrave

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shërbimet speciale polake kanë gjetur pajisje përgjimi (çimka) në dhomën ku do të mblidheshin ministrat e kabinetit, në takimin e tyre javor, i cili zakonisht kryhet në sallën e kryeministrit në Varshavë. Megjithatë, këtë jave, mbledhja do të zhvillohej në Katowice, pasi disa ministra dhe kryeministri Donald Tusk do të ishin pjesë e një konference ekonomike.
 
Vitet e fundit, aktiviteti i spiunimit është shtuar shumë në Poloni, që prej luftës së Rusisë dhe Ukrainës, e cila ka nisur në vitin 2022. Ende po punohet për të gjetur se kush i ka vendosur çimkat, të cilat u gjetën gjatë një pastrimi rutinë të sigurisë në dhomë.