Bota

Përmes fotove: Bota në 1 javë

Shkruar nga Anabel

4 Maj 2024

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: AFP/Getty Images

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: AFP/Getty Images

Palestinezët kalojnë përmes ndërtesave të dëmtuara në Khan Younis. Rindërtimi i shtëpive të shkatërruara në Gaza gjatë luftës mes Hamasit dhe Izraelit mund të zgjasë deri në vitin 2040, sipas skenarit më optimist. Rindërtimi total për territorin e Gazës mund të kushtojë deri në 40 milionë dollarë, thonë ekspertët e OKB-së.

Arad, Izrael

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ohad Zwigenberg/AP

Hebrenjtë ultra-ortodoksë shohin mbetjet që la pas raketa balistike, e cila u hodh nga Irani, si shenjë hakmarrjeje ndaj sulmit në konsullatën iraniane në Siri. Sulmi i Izraelit, i ndodhur më 1 prill, shkaktoi një breshëri dronësh dhe raketash balistike, të cilat Irani i hodhi në drejtim të territorit izraelit. 300 prej tyre (nga 500 në total) u shkatërruan nga mbrojtja ajrore izraelite, me ndihmën e SHBA dhe partnerëve të tjerë.

Lion, Francë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Jeff Pachoud/AFP/Getty Images

Një protestues vijon t’i bjerë instrumentit muzikor, ndërsa rrethohet nga gazi lotsjellës, pas një proteste më 1 maj, në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve.

Port-au-Prince, Haiti

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ralph Tedy Erol/Reuters

Një grua dhe dy fëmijë largohen nga shtëpitë e tyre në Delmas, për shkak të dhunës së bandave. Persona të armatosur filluan një varg sulmesh në Port-au-Prince, duke djegur shtëpi dhe duke shkëmbyer të shtëna me policinë për orë të tëra, në një nga shpërthimet më të mëdha të dhunës, që nga shpallja e kryeministrit të ri të Haitit.

Dunkirk, Francë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Sameer Al-Doumy/AFP/Getty Images

Emigrantët ecin në ujë ndërsa përpiqen të hipin në varkën e një kontrabandisti për të kaluar Kanalin nga plazhi në Gravelines.

Nablus, Bregu Perëndimor

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Léo Corrêa/AP

Anëtarët e komunitetit të lashtë samaritan marrin pjesë në pelegrinazhin e Pashkës në vendin më të shenjtë të fesë, në malin Gerizim, pranë qytetit të Bregut Perëndimor. Samaritanët e kanë prejardhjen nga fiset e lashta izraelite të Menashe dhe Efraim, por u shkëputën nga judaizmi kryesor më shumë se 2,800 vjet më parë. Sot, samaritanët e mbetur jetojnë në qytetin palestinez Nablus dhe qytetin izraelit të Holon.

New York City, SHBA

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Marco Postigo Storel/AP

Studentët në protestën pro-Gazës bllokojnë hyrjen e sallës “Hamilton” në universitetin ku ndjekin studimet.

Los Angeles, SHBA

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Étienne Laurent/AFP/Getty Images

Oficerët e policisë përballen me studentët pro-palestinezë, pasi shkatërruan një pjesë të barrikadës së kampit në kampusin e Universitetit të Kalifornisë. Policia spastroi kampin e studentëve në një operacion të kryer pas mesnate dhe arrestoi të paktën 200 demonstrues pro-palestinezëve.

New York City, SHBA

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Spencer Platt/Getty Images

Policia arreston një protestues gjatë demonstratave pro-palestineze në “City College of New York”. Më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar gjatë protestave pro-palestineze në dhjetëra kampuse të kolegjeve amerikane në javët e fundit.

Rafah, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: AFP/Getty Images

Një fëmijë qëndron pas telave me gjemba, pranë një kampi që strehon palestinezë të zhvendosur nga banesat e tyre.

Khan Younis, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Jehad Alshrafi/Anadolu/Getty Images

Fëmijët palestinezë qëndrojnë pranë ndërtesave të shkatërruara, pas bombardimeve izraelite.

Donetsk, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Roman Pilipey/AFP/Getty Images

Ushtarët ukrainas përgatisin një sistem llogore në rajonin e Donetskut.

Kharkiv, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Vyacheslav Madiyevskyy/Reuters

Një grua hedh mbeturinat nga dritarja e një spitali të dëmtuar nga një sulm me raketa ruse.

Kherson, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Kostiantyn Liberov/Libkos/Getty Images

Brigada e marinsave kryen një mision luftarak në mbështetje të këmbësorisë në Dnipro.

Tbilisi, Gjeorgji

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Zurab Tsertsvadze/AP

Një demonstruese bën gjeste përqesh policinë, ndërsa laget me ujë për të neutralizuar protestën kundrër projektligjit për “ndikimin e huaj”. Policët përdorën gaz lotsjellës, granata trullosëse e plumba gome për të qetësuar turmën.

Eldorado do Sul, Brazil

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Anselmo Cunha/AFP/Getty Images

Një banor qëndron në degët e një peme, ndërsa pret një ekip shpëtimi gjatë një përmbytjeje në Eldorado do Sul.

Mai Mahiu, Kenia

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Luis Tato/AFP/Getty Images

Një vajzë qëndron pranë një makine të zhytur në baltë në një zonë të prekur nga shirat e rrëmbyeshëm dhe përmbytjet e shpejta në fshatin Kamuchiri. Më shumë se 170 njerëz kanë vdekur në të gjithë Kenian, që nga mesi i marsit kur filloi sezoni i shirave, duke shkaktuar përmbytje, rrëshqitje dheu dhe duke shkatërruar infrastrukturën e vendit.

Manipur, Indiz

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ritesh Shukla/Getty Images

Një fëmijë i etnisë Kuki ulet brenda një tende në një kamp ndihme për personat e zhvendosur brenda vendit në fshatin Litan. Shtetet verilindore të Indisë kanë një histori të rivaliteteve etnike që datojnë para se vendi të bëhej i pavarur në vitin 1947. Dhuna ka detyruar një numër të madh të të dy grupeve të zhvendosen dhe të kërkojnë strehim në kampet e drejtuara nga qeveria.

Kasara, Indi

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Francis Mascarenhas/Reuters

Një grua nxjerr ujë nga një pus i tharë.

Rimini, Itali

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Gabriel Bouys/AFP/Getty Images

Një sportist garon në Kampionatin Europian të Gjimnastikës Artistike.