Transformim total

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni të humbni peshë

Shkruar nga Anabel

4 Maj 2024

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock. Design: Eat This, Not That!

Doni të humbni disa kilogramë, por jeni të lodhur nga ndjesia e urisë gjatë gjithë kohës? Nuk jeni vetëm! Shumë njerëz luftojnë me menaxhimin e oreksit kur përpiqen të humbin peshë. Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra të shëndetshme dhe efektive për të ulur oreksin, pa përdorur masa ekstreme. Nga ndryshimet e thjeshta të stilit të jetës deri te zgjedhjet e zgjuara të ushqimit, ja 10 strategji për t’ju ndihmuar juve që ende jeni në betejë me peshën trupore.

#1 Hani më shumë proteina

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#2 Shtoni sasinë e fibrave

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#3 Fokusohuni tek yndyrnat e shëndetshme

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#4 Hidratohuni

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#5 Gjeni metoda efikase për të menaxhuar stresin (palestër, seanca joge etj)

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni

#6 Flini mjaftueshëm (kur pushoni mirë, hormone e trupit tuaj janë të balancuara dhe si pasojë keni ekuilibër të plotë me peshën, organizmin, energjinë etj)

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#7 Bëni aktivitete të ndryshme fizike

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#8 Reduktoni ushqimet me sheqer dhe pijet me gaz

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

#9 Praktikoni të ngrënën me mendje

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Rudzhan Nagiev/Getty Images

#10 Konsumoni vakte të rregullta

10 mënyra natyrale si të ndërprisni oreksin, nëse doni
FOTO: Shutterstock

Artikuj të sugjeruar: 

 

Burimi: Eat this, Not that!