Bota

Mund të duhen rreth 14 vite për të pastruar Gazën nga mbetjet dhe mjetet e pashpërthyera, thotë OKB

Shkruar nga Anabel

27 Prill 2024

Mund të duhen rreth 14 vite për të pastruar Gazën nga

Gaza nuk është vetëm në një krizë të thellë humanitare, por edhe një vatër mbeturinash, rrënojash dhe municionesh të pashpërthyera, të cilat janë rezultat i ofensivës së dhunshme të Izraelit në territorin palestinez. Për të pastruar Rripin e Gazës nga të gjitha këto mbetje, mund të duhen rreth 14 vjet, u shpreh Pehr Lodhammar, zyrtar i lartë i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Lufta, e cila nisi që prej 7 tetorit 2023, duket se është tejet shkatërruese për një territor të vogël dhe të varfër si Gaza, ku shumica e popullsisë përbëhet nga fëmijët. Territori i vogël bregdetar ishte i mbipopulluar, me plot 2.3 milionë banorë, të cilët janë vrarë, plagosur, lënë në uri thuajse akute dhe janë të pastrehë. Ndër të tjera, Gaza është kthyer edhe në një zonë sëmundjesh, për shkak të mungesës së kushteve bazike të higjienës dhe vdekjeve masive.

Pehr Lodhammar, për veprim kundër minave (UNMAS), u shpreh se lufta e ka mbushur territorin e Gazës me 37 miliardë tonë mbeturina. Ai shtoi se nuk dihet numri i saktë i mjeteve dhe municioneve të pashpërthyera në Gaza, por parashikohet se duhen rreth 14 vjet që të hiqen mbeturinat dhe gërmadhat e godinave të shkatërruara nga sulmet ajrore.

“Ne e dimë se ekziston një shkallë e dështimit prej 10% të municioneve tokësore që po hidhen/shkrepen dhe nuk po shpërthejnë. Po flasim për rreth 14 vjet punë me 100 traktorë”, theksoi ai.

Gaza u kthye në një fushëbetejë, pasi Hamasi sulmoi më 7 tetor Izraelin, duke vrarë 1,200 izraelitë dhe rrëmbyer 250 të tjerë. Gjithsesi, kjo nuk është zanafilla e konfliktit, pasi prej dekadash, Izraeli ka përdorur një politikë të dhunshme e diskriminuese karashi palestinezëve, veçanërisht në Rripin e Gazës e në Bregun Perëndimor. Qysh prej 7 tetorit, Izraeli po bombardon pa mëshirë popullsinë e pambrojtur të Gazës.