Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

17 Prill 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Kopenhagë/ Ndërtesa historike përfshihet nga flakët

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës, e cila ndodhet në qendër të Kopenhagës është përfshirë nga flakët. “Bosen” është ndërtuar në shekullin e 17-të dhe njihet si një ndër ndërtesat më të vjetra të Kopenhagës.

Zjarri nuk shkaktoi viktima dhe njerëzit që u larguan nga godina, patën mundësinë të shpëtonin edhe disa vepra historike, ndërsa Jakob Engel-Schmit, ministri i Kulturës, shprehu dhimbjen që 400 vjet trashëgimi kulturore, u shkatërrua.

Izraeli bën thirrje që të vendosen sanksione ndaj Iranit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Izraeli ka bërë thirrje për sanksione të reja kundër Iranit, pas sulmit me 500 dronë e raketa lundruese dhe balistike që ky i fundit i dërgoi Izraelit. Ministri i jashtëm izraelit, Israel Katz, u shpreh në rrjetet sociale se kishte kontaktuar me më shumë se 30 vende, për t’u kërkuar që të vendosnin masat kundrejt Iranit dhe ta shpallnin Gradën Revolucionare të Iranit si një organizatë terroriste.

SHBA e ka ndërmarrë një masë të tillë, duke e cilësuar si grupim terrorist. Ndërkohë, Irani ka marrë sanksione të ndryshme, sidomos ndaj programit të raketave balistike iraniane, si dhe për dërgimin e armëve dhe dronëve në Rusi.

Presidenti kinez ka propozimin e tij për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, u shpreh se propozoi katër takime, të cilat mundësonin parandalimin e krizës në të cilët ndodhet Ukraina, pasi Rusia ka shtuar ndjeshëm sulmet. Ai tha se programi mund të mundësonte që Ukraina të dilte nga kontrolli rus dhe të rivendosej paqja në vend.

“Së pari, prioritet duhet të jetë mbështetja e paqes dhe stabilitetit, duke mos kërkuar qëllime egoiste. Së dyti, duhet të qetësojmë situatën dhe të mos i hedhim benzinë zjarrit. Së treti, duhet të krijojmë kushte për rivendosjen e paqes dhe të përmbahemi nga përkeqësimi i mëtejshëm. Së katërti, ne duhet të zvogëlojmë ndikimin negativ në ekonominë botërore dhe të përmbahemi nga minimi i stabilitetit të industrisë globale dhe zinxhirëve të furnizimit”, tha Xi, në takimin e tij me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, i cili vizitoi Pekinin.

Sideni/ Sulmi në kishë ishte një sulm terrorist, konfirmon policia

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Policia australiane bëri me dije se sulmi me thikë në kishën në Sidnej ishte një akt terrorist, me arsye dhe motivime fetare. Një djalë i mitur, 16 vjeç, u arrestua pasi një udhëheqës fetar, një prift dhe adhurues së besimit, u sulmuan gjatë një shërbimi që po kryenin në kishën e “Krishtit, Bariut të Mirë”.

Sulmi ndodhi rreth orës 19:00 (me orën lokale) dhe meqë shërbimi po transmetohej live në rrjete sociale, ngjarja u dëshmua edhe nga ndjekës virtual. Prifti dhe udhëheqësi fetar iu nënshtruan operacioneve dhe gjendja e tyre shëndetësore ende nuk dihet.