Bota

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Shkruar nga Anabel

3 Prill 2024

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes
Bernard Arnault, Steve Ballmer, Mukesh Ambani, Jeff Bezos, Elon Musk ILLUSTRATION BY BEN KIRCHNER FOR FORBES


Revista e famshme Forbes ka publikuar listën e përvitshme të njerëzve më të pasur në botë dhe duket se numri i miliarderëve sa vjen edhe po rritet. Sipas Sky.com, rreth 2,781 njerëz kanë një vlerë të përbashkët prej 14.2 trilion dollarësh.

Lista e Forbes përmban 200 njerëzit më të pasur në botë, por ne po të sjellim 10 prej tyre.

Lista kryesohet nga Bernard Arnault dhe familja

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

75-vjeçari Bernard Arnault dhe familja është personi më i pasur në planet, me një pasur neto prej 233 miliardë dollarësh. Ai jeton në Francë dhe ka në pronësi 75 marka të mirënjohura në botë, duke nisur që nga moda e deri te kozmetika. Arnault, nën ombrellën e LVMH, ka në pronësi edhe Louis Vuitton dhe Sephora.

Elon Musk

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Elon Musk, ndonëse nuk është më në vendin e parë, sërish qëndron bindshëm në listë. CEO i Tesla dhe SpaceX ka një vlerë prej 195 miliardë dollarësh.

Jeff Bezos

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Themeluesi i Amazon, ka një pasuri prej 194 miliardë dollarësh.

Mark Zuckerberg

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Themeluesi i Facebook dhe grupit META është gjithashtu pjesë e listës dhe posedon një pasuri prej 177 miliardë dollarësh, në moshën 39-vjeçare.

Larry Ellison

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Ai është themeluesi i softuerit Oracle. Me një pasuri me vlerë prej 177 miliardë dollarësh, ai ka përdorur bizneset e tij për të ruajtur dhe marrë informacion.

Warren Buffett

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Investitori dhe CEO i konglomeratit shumëkombësh “Berkshire Hathaway”, 93 vjeç, ka një pasuri me vlerë 133 miliardë dollarë.

Bill Gates

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Gates vijon të mbetet në listën e 10 njerëzve më të pasur në botë dhe ka një pasuri neto prej 128 miliardë dollarësh.

Steve Ballmer

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Steve ka qenë CEO i Microsoft, një shkallë poshtë Gates, por duket se e ka pozicionuar veten në listën e famshme të Forbes. Ai posedon një pasuri prej 121 miliardë dollarësh.

Mukesh Ambani

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Kompania e tij, “Reliance Industries”, është korporata më e madhe e sektorit privat në Indi, me interesa në shitje me pakicë, shërbime financiare, naftë dhe gaz, petrokimike, telekomunikacion dhe shërbime financiare, duke e bërë atë me vlerë 116 miliardë dollarë. Ai është edhe i ati i Anant Ambani, i cili ftoi për të performuar në dasmën e tij Rihanna-n dora vetë.

Larry Page

Njihu me 10 njerëzit më të pasur në botë, sipas Forbes

Page ka një pasuri prej 114 miliardë dollarësh. 51-vjeçari është aksioner kontrollues në Alphabet, kompaninë mëmë të Google. Larry Page ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij si CEO në vitin 2019.