Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

3 Prill 2024

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shqipëria, 15 vjet në NATO: Blinken shprehet krenar për aleancën

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë një reagim për 15-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Ai u shpreh se SHBA është krenare që qëndron aleate me Shqipërinë dhe se kjo aleancë vijon të rritet dhe të përshtatet, për adresimin e sfidave në zhvillimin e së ardhmes.

NATO është më e fortë dhe e bashkuar se kurrë, tha Blinken, ndërsa shtoi: “Në emër të Shteteve të Bashkuara, përgëzoj Shqipërinë dhe Kroacinë për 15-vjetorin e anëtarësimit tuaj në NATO. 15 vjet më parë, ne kremtuam angazhimin e demokracive tuaja jo vetëm për mbrojtjen e Aleancës sonë, por edhe për mbrojtjen e paqes dhe prosperitetit në të gjithë rajonin. Sot, ne nderojmë angazhimin tuaj të vazhdueshëm për të penguar dhe mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s, siç mbrojmë edhe vlerat tona të përbashkëta demokratike”, tha Blinken.

Bjellorusi/ Nisin stërvitjet ushtarake pranë kufirit me Ukrainën

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Bjellorusia ka nisur stërvitjet ushtarake në rajonet pranë Ukrainës, Lituanisë dhe Polonisë. Stërvitjet do të zhvillohen për 3 ditë në dy rajonet, Gomel dhe Grodno, duke nxitur oficerët dhe trupat ushtarake që të trajnohen për mbrojtje dhe sulm, në rast e miratimit të ligjit ushtarak.

Kujtojmë se Bjellorusia është aleati më i afërt i Rusisë dhe shpeshherë territori i saj është përdorur për të shënjestruar Kievin.

Finlandë/ Plagosen 3 fëmijë nga një sulm në shkollën fillore

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Tre fëmijë janë plagosur si rrjedhojë e një sulmi me armë zjarri në një shkollë fillore, konfirmoi policia e Finlandës. I dyshuari kryesor është një djalë i mitur, tashmë i arrestuar nga policia. Sa i përket të plagosurve, po marrin ndihmën e duhur në spital.

Sulmi tronditës ndodhi në shkollën fillore “Viertola” në Vanta, një rrethinë e kryeqytetit Helsinki. Shkolla ka rreth 800 nxënës, nga klasa e parë deri tek e nënta, si dhe rreth 90 persona në staf.

Gaza/ Sulmet izraelite vrasin 7 punonjës vullnetarë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shtatë punonjës të ndihmës kanë ndërruar jetë pas një sulmi ajror në Gaza. Mes të vdekurve janë: një shtetas nga Polonia, Australia, SHBA, Mbretëria e Bashkuar, si dhe Palestina.

Ismail al Thawabta, një zëdhënës i një zyre qeveritare të Hamasit në Gaza, tha se Izraeli ishte përgjegjës për vdekjet e tyre. Vullnetarët u punësuan nga Kuzhina Qendrore Botërore, e cila siguron ushqim për palestinezët e zhvendosur. Ngjarja u cilësua si “tragjedi” dhe Izraeli, më në fund, mori përsipër sulmin, duke thënë se ishte i paqëllimshëm, por janë gjëra që ndodhin në luftë.