Muzika

Çmimet iHeartRadio Music 2024: Lista e fituesve

Shkruar nga Anabel

2 Prill 2024

Çmimet iHeartRadio Music 2024: Lista e fituesve
Getty

Edicioni i përvitshëm i iHeart Music Awards u festua me një ceremoni në “Dolby Theater” në Los Angeles dhe u transmetua në FOX. Taylor Swift ishte në krye të listës së nominimeve me nëntë në total, e ndjekur nga Jelly Roll, SZA dhe 21 Savage me nga 8 secila dhe nga Olivia Rodrigo me shtatë nominime.

Disa nderime speciale u lançuan këtë vit me Cher, e cila mori çmimin e Ikonës, Beyoncé mori në shtëpi çmimin e Inovacionit dhe Green Day e TLC morën çmim Landmark. Eventi u prezantua nga Ludacris.

Çmimet iHeartRadio Music 2024: Lista e fituesve
getty

Më poshtë do të njiheni me listën e fituesve.

Kënga e vitit
“Kill Bill” - SZA

Albumi pop i vitit
Olivia Rodrigo - GUTS

Kenga pop e vitit
“Flowers” - Miley Cyrus

Artistja pop e vitit
Taylor Swift

Artistja e vitit
Taylor Swift

Dyshja/Grupi i Vitit
OneRepublic

Bashkëpunimi më i mirë
“Calm Down”- Rema and Selena Gomez

Artisti më i mirë (Pop)
Jelly Roll

Kënga Country e vitit
“Heart Like a Truck” - Lainey Wilson

Artisti Country i vitit
Morgan Wallen

Artisti i ri më i mirë (Country)
Jelly Roll

Albumi Hip-Hop i vitit
Metro Boomin - Heroes & Villians

Kënga e vitit Hip-Hop
“All My Life” - Lil Durk ft. J. Cole

Artisti i vitit Hip-Hop
Drake

Artisti i ri më i mirë (Hip-Hop)
Ice Spice

Albumi i vitit R&B
SZA - SOS

Kënga e Vitit R&B
“Snooze” - SZA

Artistja e vitit R&B
SZA

Artisti afrikan më i mirë
Burna Boy

Artisti i ri më i mirë (R&B)
Victoria Monét

Albumi i vitit i muzikës Alternative
Boygenius - The Record

Kënga e vitit e muzikës Alternative
“One More Time” - Blink-182

Artisti i vitit i muzikës Alternative
Fall Out Boy

Artisti i ri më i mirë (Alt & Rock)
Noah Kahan

Albumi Rock i vitit
Metallica - 72 Seasons

Kënga rock e vitit
“Lost” - Linkin Park

Artisti rock i vitit
Foo Fighters

Artisti Dance i vitit
Tiësto

Kënga e vitit Latin Pop / Urban
“Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53” - Shakira and Bizarrap

Artisti i Vitit Latin Pop / Urban
Karol G

Artisti i ri më i mirë (Latin Pop / Urban)
Young Miko

Albumi i vitit Meksikan Rajonal
Peso Pluma - Genesis

Kënga e vitit Meksikane Rajonale
“Ella Baila Sola” - Eslabon Armado and Peso Pluma

Artisti vitit Meksikan Rajonal
Peso Pluma

Artisti i ri më i mirë Meksikan Rajonal
Peso Pluma

Albumi i vitit K-pop
Stray Kids - 5-Star

Artisti i vitit K-pop
Jung Kook

Kënga e vitit K-pop
“Cupid (Twin Version)” - FIFTY FIFTY

Artisti i ri më i mirë (K-pop)
New Jeans

Producenti i vitit
Jack Antonoff

Tekst shkruesi i vitit
Ashley Gorley

Teksti më i mirë
“Is It Over Now? (Taylor's Version)” - Taylor Swift

Video muzikore më e mirë
“Seven” - Jung Kook ft. Latto

Best Fan Army
BTS Army

Ylli Social
Gracie Abrams

Fotografi më i mirë i tureve
Joshua Halling - Louis Tomlinson

Kënga e vitit në TikTok
“Cruel Summer” - Taylor Swift