Sex

7 ushqime që duhet të hani nëse doni që seksi të zgjasë shumë

Shkruar nga Anabel

27 Mars 2024

7 ushqime që duhet të hani nëse doni që seksi të

Përtej “komës ushqimore” kur hani shumë dhe ndiheni super të fryrë, ose kur keni atë ndjesinë e stomakut plot, duket se ka disa ushqime të caktuara që ndikojnë në kënaqësinë seksuale në shtrat. Plot me vlera ushqimore, minerale dhe vitamina, ato bëjnë që akti juaj të jetë i qëndrueshëm dhe më i gjatë në kohë.

Ja cilat janë këto ushqime, le t’i zbulojmë bashkë!

#1 Bananet

Bananet janë të pasura me kalium, i cili është i njohur për rolin e tij në funksione të ndryshme trupore. Por, ky frut ka ndikim sidomos te burrat në shtrat duke i bërë të qëndrojnëtëi fortë dhe të arrijnë një super orgazmë.

#2 Peshku

Peshqit yndyrorë si salmoni dhe toni janë jashtëzakonisht të dobishëm për shëndetin e zemrës dhe për performancën seksuale, sepse janë të pasur me acide yndyrore omega-3 dhe zink, i cili ndikon në rrjedhjen normale të gjakut.

#3 Midhjet

Midhjet dihet se janë një afrodiziak dhe janë fantastike për kënaqësinë në shtrat. Së pari, ato janë një burim i pasur zinku, i rëndësishëm për prodhimin e testosterone, një hormone thelbësor i dëshirës seksuale.

#4 Boronicat

Boronicat janë të pasura me antioksidantë, flavonoidë, zink dhe një grumbull lëndësh të tjera ushqyese të dobishme, plot vlera ushqimore për shëndetin, por edhe aspektin seksual.

#5 Çokollata e zezë

Çokollata e zezë mund të mos jetë aq “argëtuese” sa shija e çokollatës me qumësht, por duke qenë se përmban flavonoide që përmirësojnë rrjedhjen e gjakut, është alternativa më e mirë për më shumë fokus dhe rezistencë në shtrat.

#6 Avokado

Avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme dhe vitaminë E, të cilat të dyja ndikojnë në shëndetin kardiovaskular dhe përmirësojnë qarkullimin e gjaku, si edhe rrisin qëndrueshmërinë në krevat.

#7 Arrat

Një qese me arra sjell shumë përfitime seksuale. Në mënyrë të veçantë, arrat dhe farat përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe zink, të cilat të dyja ndikojnë në shëndetin kardiovaskular, ndërsa ju ndihmojnë në performancën seksuale.

Artikuj të sugjeruar: Burimi: Health