Marredhenie

Si t’i bësh ballë zilisë që ke ndaj miqve, në lidhje me financat

Shkruar nga Anabel

18 Mars 2024

Si t’i bësh ballë zilisë që ke ndaj miqve, në
getty

Nëse rrjetet e tua sociale janë të mbushura me shoqe dhe shokë që po njoftojnë blerje shtëpish, promovime, pushime të vazhdueshme dhe blerje ekstravagante, ndërkohë gjendja jote ekonomike nuk është edhe aq e mirë në këtë artikull do të gjesh veten.

Mbase edhe po përjeton xhelozi financiare, por sot do të tregojmë se si mund ta tejkalosh pa të dëmtuar raportet.

Ekspertja e financave, Sophie Lerche-Thomsen, sugjeron që të flitet për financat më hapur dhe këto biseda të sinqerta do çojnë në mirëkuptim dhe përshtatje në biseda mes miqsh dhe të afërmish.

Nëse flet majftueshëm dhe me sinqeritet, mund të ndash eksperienca personale, njerëzit që ke afër do mësojnë të ndajnë eksperienën e tyre me ty, po aq sa të kuptojnë perspektivën dhe të jenë të hapur ndaj niveleve të ndryshme financiare rreth tyre.

Një tjetër këshillë e Sophie është që të gjesh fuqinë dhe mundësinë që ta kthesh “zilinë” në një mënyrë për të bërë më shumë para për veten. Kështu ndjesia do kthehet shpejt në mirënjohje dhe vlerësim.