Bota

Përmes fotove: Bota në 1 javë

Shkruar nga Anabel

10 Shkurt 2024

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Grindavík, Islandë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Icelandic Coast Guard/AFP/Getty Images

Tym dhe llavë që burojnë nga një shpërthim vullkanik në periferi të qytetit Grindavík. Banorët e qytetit janë evakuuar, ndërsa rrjedha e llavës dëmtoi tubacionet e ujit me bazë termike në jug të Reykjavik, duke ndërprerë furnizimin me ujë të nxehtë për më shumë se 20,000 njerëz. Agjencia e Mbrojtjes Civile ngriti alarmin për gjendje emergjence.

Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: AFP/Getty Images

Një grua kërkon për sendet e saj nga mbetjet e ndërtesave, të shkatërruara nga sulmet ajrore izraelite në rrugën “al-Mukhabarat”.

Sake, Republika Demokratike e Kongos

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Aubin Mukoni/AFP/Getty Images

Njerëzit largohen nga territori i Masisi-t, pas përleshjeve midis rebelëve të M23 dhe forcave qeveritare. Konflikti po bëhet edhe më i rrezikshëm, pas trazirave që po zgjasin me ditë të tëra dhe kanë lënduar dhjetëra persona.

Kiev, Ukrainë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Danylo Antoniuk/Reuters

Banorët shohin zonën e dëmtuar nga raketat ruse. Lufta në Ukrainë është bërë më e ashpër, për shkak se Rusia ka shtuar sulmet me dronë dhe raketa, të cilat kryesisht e kanë prejardhjen nga Irani.

Rafah, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Fatima Shbair/AP

Një fëmijë palestinez sheh shtëpinë e tij të dëmtuar, pas një sulmi ajror izraelit në Rafah. Benjamin Netanyahu, presidenti izraelit, hodhi poshtë kushtet e propozuara nga Hamasi, për vendosjen e një armëpushimi në Gaza. Ndërsa SHBA, tanimë ka ngritur tonin kundrejt Izraelit, duke i bërë thirrje shtetit të gjejë një zgjidhje më të shpejtë dhe duke mos e mbështetur në sulmet në Rafah, në rast se nuk sigurohet mbrojtja e popullsisë.

Abidjan, Bregu i Fildishtë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Themba Hadebe/AP

Një i ri gjuan në portë, ndërsa luan futboll në një fushë me pluhur.

Dakar, Senegal

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: John Wessels/AFP/Getty Images

Fëmijët luajnë e argëtohen në afërsi të plazhit.

Rafah, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mahmud Hams/AFP/Getty Images

Një bombardim izraelit tronditi njerëzit në Rafah. Benjamin Netanyahu konfirmoi se Forcat e Mbrojtjes Izraelite kanë marrë urdhër për të nisur operacionin në Rafah, ku aktualisht strehohen 1.4 milionë njerëz, të zhvendosur nga i gjithë territori i Gazës.

Rafah, Gaza

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Një grua kundron nga dritarja e një shtëpie të shkatërruar pas bombardimeve izraelite. Qysh prej 7 tetorit të vitit 2023, në Gaza janë vrarë mbi 27,000 palestinezë dhe janë lënduar më shumë se 67,000 të tjerë. Dëmi në Gaza është masiv, pasi janë rrafshuar lagje, janë shkatërruar shkolla, spitale dhe institucione fetare, ndërsa shumica dërrmuese e popullsisë është detyruar të largohet nga shtëpia. Për më tepër, Gaza po përballet me një krizë të thellë humanitare dhe pjesa më e madhe e popullsisë është në prag të urisë dhe etjes.

San Bernardino, Kaliforni

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ethan Swope/AP

Zjarrfikësit shpëtojnë një grua nga një kamp i njerëzve të pastrehë, i cili u rrethua nga përmbytjet e lumit Santa Ana. Moti i rënduar la pas shkëtërrim, teksa pati vërshime të shumta, erëra të forta dhe shi të rrëmbyeshëm. Shumë pemë u rrëzuan dhe rrëshqitjet e dheut dëmtuan shtëpitë dhe groposën automjetet. Nga e gjithë kjo katastrofë, 3 persona humbën jetën, si pasojë e rrëzimit të pemëve.

Burgos, Spanjë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: César Manso/AFP/Getty Images

Fermerët protestojnë dhe kërkojnë kushte të drejta për sektorin e bujqësisë.

Port-au-Prince, Haiti

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Odelyn Joseph/AP

Njerëz të ndryshëm duke grabitur një supermarket gjatë protestës për dorëheqjen e kryeministrit të vendit, Ariel Henry.

San Vicente, El Salvador

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Alex Peña/Getty Images

Oficerët të armatosur patrullojnë brenda burgut, në rast se ndodh ndonjë rebelim. Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, fitoi në zgjedhjet presidenciale gjatë kësaj jave, duke rritur shpresat se do të goditen grupet kriminale dhe do të transformohet siguria në vend.

Hatay, Turqi

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Chris McGrath/Getty Images

Një grua fotografohet mbi varrin e një personi të dashur, viktimë e tërmetit të kaluar. Një vit më parë, një tërmet me magnitudën 7.8 goditi jugun e Turqisë. Më pas, një tjetër tërmet, me magnitudë 7.5 shkaktoi shkatërrime të mëdha në Turqi dhe Siri. Në total, më shumë se 50,000 njerëz humbën jetën.

Quilpué, Kili

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Javier Torres/AFP/Getty Images

Një burrë përpiqet të shuajë një vatër zjarri. Numri i viktimave nga zjarret në Kilin qendror është rritur ndjeshëm. Më shumë se 130 njerëz kanë ndërruar jetë dhe më shumë se 300 të tjerë janë zhdukur.

Viña Del Mar, Kili

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Javier Torres/AFP/Getty Images

Shtëpitë në foto janë shkatërruar nga zjarri në lagjen “El Olivar”, si pasojë e një vale të nxehti që ka prekur Kilin, Argjentinën dhe pjesë të tjera të Amerikës së Jugut.

Antarktidë 

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Sebnem Coskun/Anadolu/Getty Images

Një balenë duke dhënë shfaqje në oqean, e fotografuar nga një ekip shkencëtarësh turq, të cilët po kryejnë një ekspeditë në Antarktidë.

Santa Cruz de Tenerife, Spanjë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Ramon de la Rocha/EPA

Corina Mrazek Gonzalez shpallet “Mbretëresha e karnavaleve”.

Anosy, Madagaskar

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: Sarah Tetaud/AFP/Getty Images

Ky fshat i ndodhur në Madagaskarin jugor është përballur me mungesa ushqimore që lidhen me ndryshimet klimatike. Në vend ka rënë shumë pak shi, ndërsa fenomeni El Niño po përhapet, duke shtuar rrezikun e përkeqësimit të urisë.

Aba, Kinë

Përmes fotove: Bota në 1 javë
Photograph: VCG/Getty Images

Pandat gjigante shijojnë pije freskuese në qendrën e ruajtjes dhe kërkimit “Shenshuping”.